Flaga Ukrainy

i

Autor: Adrian Wykrota/UAM Poznań Flaga Ukrainy

Ważna sprawa

Polski ambasador wezwany do ukraińskiego ministerstwa. O co chodzi?

2023-08-01 16:30

Rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformował o wezwaniu ambasadora Polski na Ukrainie Bartosza Cichockiego. Poszło o wypowiedź ministra Kancelarii Prezydenta RP, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza. Jego słowa nie spodobały się naszym wschodnim sąsiadom.

Ambasador RP Bartosz Cichocki dostał zaproszenie do odwiedzenia ukraińskiego MSZ. - W dniu 1 sierpnia ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki został zaproszony do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w związku z oświadczeniami ministra Kancelarii Prezydenta RP, szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza. Podczas spotkania podkreślono, że wypowiedzi o rzekomej niewdzięczności Ukraińców za pomoc Polsce są nieprawdziwe i niedopuszczalne – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Rzecznik ukraińskiego MSZ podkreślił, że ma nadzieję przyjaźń Polski i Ukrainy, która będzie silniejsza od politycznych celów.

Warto przypomnieć, że chodzi o wypowiedź Marcina Przydacza z 31 lipca, która padła na antenie TVP. Polityk mówił o istotnej roli ochrony interesów polskich rolników i tym, że polskie zboże musi zostać zebrane, zmagazynowane i sprzedane za godną cenę.

- Jeśli chodzi o Ukrainę, Ukraina naprawdę otrzymała dużo wsparcia od Polski. Myślę, że warto by było, żeby zaczęła doceniać to, jaką rolę przez ostatnie miesiące i lata dla Ukrainy pełniła Polska. Stąd też takie, a nie inne decyzje, jeśli chodzi o ochronę granic – stwierdził minister.

- Jasne jest, że nie możemy tutaj w kontekście polityki rolnej i ochrony polskich granic przed zalewem tego typu produktów zrobić jakieś kroki w tył czy w bok. Trzeba tutaj twardo stać na stanowisku interesu państwa polskiego. I Ukraina powinna zacząć doceniać to, co robi dla niej Polska – dodał Marcin Przydacz.

Odpowiedź Polski

Na ruch Ukrainy zareagowała Polska. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich do siedziby MSZ został zaproszony Ambasador Ukrainy w Polsce – czytamy w oficjalnym poście na Twitterze.

Sprawę skomentowała także była premier Beata Szydło. - Wezwanie ambasadora Polski przez ukraiński MSZ samo w sobie jest gestem, od którego Kijów powinien się powstrzymać. Oprócz tego, ukraiński MSZ wydał jednak jeszcze oświadczenie, którego treść trudno określić inaczej, niż jako kuriozalne – napisała na Twitterze

Sonda
Śledzisz sytuację na Ukrainie?
Wieczorny Express - Robert BĄKIEWICZ