Kazimierz Kik

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI Kazimierz Kik

Coraz mniejsze szanse na jedną listę

Politolog Kazimierz Kik ostrzega Hołownię. Sojusz z PO to koniec Polski 2050

2023-01-24 5:10

Szymon Hołownia (47 l.) zwleka z podjęciem decyzji o wspólnej liście wyborczej Polski 2050 z KO, co irytuje Donalda Tuska (66 l.) i jego współpracowników. Politolog Kazimierz Kik (76 l.) nie dziwi się obawom Polski 2050. – Wejście Hołowni w sojusz z PO pod wodzą Tuska oznacza wchłonięcie ruchu Hołowni przez Platformę – podkreśla ekspert.

Wszystkie warianty na stół

Nie milkną echa konfliktu między PO i Polską 2050. Szymon Hołownia, lider Polski 2050, nie odpowiedział na ultimatum Donalda Tuska i nie zdecydował się na jasną deklarację o pójściu do wyborów wspólnie z KO. Zamiast tego postanowił jeszcze „przeanalizować możliwe opcje”. - „Na stole powinny być teraz wszystkie listy, wszystkie opcje, od jednej listy do samodzielnych startów – tak Hołownia uzasadnił swoje stanowisko.

Dla partii Tuska, która chce już dziś zdobyć wyborczą przewagę nad PiS, jest to poważny kłopot. – Prawdopodobieństwo stworzenia jednej listy jest bliskie zeru – ocenił wczoraj w „Expressie Biedrzyckiej” Sławomir Neumann (55 l.), poseł KO. W możliwość porozumienia między PO i Polską 2050 wątpi też inny poseł KO Jerzy Borowczak (66 l.), choć podkreśla, że wszystko zależy od przyszłych sondaży wyborczych. 

Hołownia dziś jest trzecią siłą, więc się stawia, ale myślę, że za wszystko odpowiada jego zaplecze złożone z byłych polityków PO, Nowoczesnej i Lewicy – twierdzi Borowczak. - To interesowni ludzie, którzy mają w ruchu Hołowni zagwarantowane pierwsze miejsca na listach i wiedzą, że przy wspólnej liście takiej okazji może nie być. Pozostaje apelować do wyborców, aby zagłosowali na partię, która ma realną możliwość wygranej z PiS, a nie podzieli losu ugrupowania Pawła Kukiza (60 l.) czy Janusza Palikota (59 l.) – dodaje poseł PO, wątpiąc w powodzenie partii Hołowni.

Krzysztof Śmiszek o wspólnej liście opozycji: Możliwe są różne scenariusze

PSL i Lewica też nie chciały iść z PO

Jedną z osób z zaplecza Polski 2050, o których wspomina Borowczak jest Paulina Hennig-Kloska (46 l.), była członkini Nowoczesnej, dziś wiceszefowa Polski 2050. – Wszystkie scenariusze są wciąż na stole – podkreśla w rozmowie z nami, nie przekreślając utworzenia jednej listy z KO. Dlaczego partia Hołowni zwleka z tą decyzją? – Najpierw zapytajcie o to PSL, który dawno temu skreślił możliwość dołączenia do KO, a także Lewicy, której członkowie odrzucają start z Tuskiem – odpowiada Hennig-Kloska.

Polacy wskazali, kto ma zostać premierem, gdy PiS straci władzę. To musi zaboleć Tuska

Zapytaliśmy eksperta. – Wejście Szymona Hołowni w układ i sojusz z PO pod wodzą Tuska oznacza wchłonięcie przez szefa PO ruchu Polska 2050. Hołownia ma rację i rację mają także ci, którzy nie chcą wchodzić w alians z PO, aby układać jedną listę. To PO jest największym graczem na opozycji i to ona będzie rozgrywać mniejsze, mniej doświadczone partie, w tym ruch Hołowni. Prędzej czy później pójście z Tuskiem do wyborów będzie oznaczać wchłonięcie Polski 2050 przez dominującą Platformę - przekonuje politolog Kazimierz Kik. ABR, KS

K. ŚMISZEK: WSPÓLNA LISTA? MOŻLIWE SĄ RÓŻNE SCENARIUSZE
Sonda
Czy obecna opozycja przejmie władzę, jeśli PO i Polska 2050 utworzą osobne listy?

Premier Morawiecki to "ameba polityczna"?

Szymon Hołownia nie przebiera w słowach. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany