Mariusz Błaszczak

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Mariusz Błaszczak

Przesądziło jedno

Polacy wypowiedzieli się ws. przyszłości Błaszczaka. Niekorzystne wyniki sondażu

2023-05-29 8:56

Wyniki najnowszego sondażu nie są pomyślne dla szefa MON, Mariusza Błaszczaka. Jak pokazuje najnowszy sondaż: ponad połowa badanych oczekuje odwołania szefa resortu obrony narodowej - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Wszystko przez głośną sprawę szczątków rakiety znalezionych pod Bydgoszczą.

Polacy zabrali głos ws. dymisji Błaszczaka. Surowa ocena

Według sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w miniony weekend (27-28 maja), ponad połowa Polaków chce dymisji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w związku z ujawnieniem szczątków rosyjskiej rakiety koło Bydgoszczy. W sumie aż 53,8 proc. badanych uważa, że obecny szef MON Mariusz Błaszczak powinien odejść ze stanowiska (w tym za zdecydowanym odejściem jest 32,8 proc., 21 proc. - twierdzi, że raczej powinien odejść). Niemal co trzeci badany (31,6 proc.) jest odmiennego zdania, w tym 17,6 proc. Polaków uważa, że Błaszczak zdecydowanie powinien pozostać na stanowisku ministra obrony.

Jak podkreśla "Rzeczpospolita" 61 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości jest przekonanych, że Mariusz Błaszczak zdecydowanie powinien pozostać na stanowisku, a tylko 28 proc. – że raczej nadal powinien pełnić funkcję ministra. Gazeta przypomina, że dymisji ministra Mariusza Błaszczaka chcą posłowie wszystkich partii opozycyjnych, w tym Konfederacji. Posłowie Lewicy i klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali już wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec niego.

Zachowanie Mariusza Błaszczaka na posiedzeniu połączonych komisji Obrony Narodowej i do spraw Służb Specjalnych

- Stało się tak nie tylko po odnalezieniu koło Bydgoszczy szczątków rosyjskiej rakiety. Dodatkowo zdecydowało zachowanie Błaszczaka na niejawnym posiedzeniu połączonych komisji Obrony Narodowej i do spraw Służb Specjalnych. Minister zamiast podać informację na temat rakiety,  wyszedł z komisji, oskarżając opozycję o organizację happeningu - podaje gazeta.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 26-27 maja 2023 r. na 1100-osobowej grupie respondentów. Do badania została użyta metoda CATI.

Sonda
Czy minister Mariusz Błaszczak powinien odejść ze stanowiska szefa MON?
J.BRUDZIŃSKI: MAM ABSOLUTNE ZAUFANIE DO MINISTRA BŁASZCZAKA