Polacy podzieleni w sprawie czterodniowego tygodnia pracy! Ekspert: część z nas może się bać

i

Autor: Shutterstock Polacy podzieleni w sprawie czterodniowego tygodnia pracy! Ekspert: część z nas może się bać

Nowy sondaż „Super Expressu”

Polacy podzieleni w sprawie czterodniowego tygodnia pracy! Ekspert: Część z nas może się bać

2022-12-03 4:30

Politycy opozycji proponują skrócenie tygodnia pracy z pięciu do czterech dni. Mogło się wydawać, że większość z nas będzie chciała takiej zmiany. Nic bardziej mylnego. - 54 proc. ankietowanych sprzeciwia się tej propozycji – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu”. Negatywna postawa nie dziwi ekspertów.

Politycy chcą czterodniowego tygodnia pracy

Temat skrócenia tygodnia pracy do czterech dni wraca jak bumerang. W lecie przewodniczący PO Donald Tusk zapowiedział przeprowadzenie pilotażu takiej innowacji, ponieważ zmiany na rynku pracy oraz zmiany technologiczne wymagają ciągłego dostosowywania się do nich. We wrześniu Lewica złożyła zaś w Sejmie gotowy projekt ustawy, która może wprowadzić krótszy tydzień pracy. Zgodnie z nim mielibyśmy pracować nie 40 – jak obecnie - ale 35 godzin tygodniowo (czyli 7 zamiast 8 godzin dziennie).

PiS poprze czterodniowy tydzień pracy? „Nie bardzo jest co popierać”

Część z nas chce długo pracować

Instytut Badań Pollster zapytał Polaków na zlecenie „Super Expressu”, czy są za czterodniowym tygodniem roboczym. Okazuje się, że jesteśmy w tej sprawie podzieleni, bo 54 proc., ankietowanych jest przeciwnych, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą. - Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące, np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy, oni nie potrafią się bez niej obejść – tłumaczy Jarosław Flis (55 l.), socjolog i komentator polityczny. - Osoby pracujące mogą też obawiać się, że skrócenie czasu pracy, oznacza, że będą mniej zarabiały. Z kolei przedsiębiorcy mogą obawiać się, że zmiana negatywnie wpłynie na pogorszenia sytuacji ekonomicznej firmy. Czyli za odpowiedziami w sondażu mogą stać różne motywacje – ocenia ekspert.

Donald Tusk rozwścieczył prezesa. "Czterodniowy tydzień pracy to niedorzeczność"

Czy jesteś za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy?

i

Autor: SE

Krótsza praca to nie Wunderwaffe

Czterodniowy dzień pracy dzieli Polaków, gdyż nie jest to jednoznaczny temat. Czy politycy powinni poruszać go w kampanii wyborczej? - To na pewno nie Wunderwaffe (cudowna broń – przyp. red.), która zmieni coś w sondażach poparcia. Kto jest za krótszą pracą, to taki pomysł bardziej go rozochoci. Kto jest przeciwko – będzie oczekiwał innych propozycji od polityków – mówi Jarosław Flis.

97 proc. zadowolonych pracowników

Ogłoszenie wyników sondażu zbiegło się w czasie z ogłoszeniem wyniku pilotażu czterodniowego tygodnia pracy w USA i w Irlandii. Okazuje się, że półroczny program, w którym wzięło udział 903 pracowników z 33 firm, zakończył się sukcesem. Aż 97 proc. ankietowanych pracowników było zadowolonych z tego, że krócej pracują. Pracodawcy też chcą pozostać przy nowym systemie pracy.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony w dniach 25-27 listopada na próbie 1057 dorosłych Polaków.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof KWIATKOWSKI
Sonda
Czy popierasz wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy?