Polacy nagrodzeni w Waszyngtonie. Statuetka „The Flame of Liberty” dla członków PFN

i

Autor: Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie /mat.prasowy

WYRÓŻNIENIE!

Polacy nagrodzeni w Waszyngtonie. Statuetka „The Flame of Liberty” dla członków PFN

2023-12-29 18:28

W siedzibie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody "The Flame of Liberty". Nagrodzeni zostali dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej oraz Michał Góras, członek zarządu PFN.

Statuetka "The Flame of Liberty" to wyjątkowe wyróżnienie, przyznawane przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu („Victims of Communism Memorial Foundation”). Organizację założono w 1993 roku w celu szerzenia prawdy o straszliwych zbrodniach komunizmu oraz kultywowania pamięci o milionach jego ofiar. Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu wyróżnia osoby i organizacje, które walczą dziś o dziejową sprawiedliwość.

Z niezwykłą radością przyjąłem informację o przyznaniu zarówno mi, jak i mojemu koledze z Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Michałowi Górasowi nagrody Płomień Wolności. Jestem szczęśliwy, że niezwykle owocna współpraca jaką PFN realizuje wespół z Fundacją Pamięci Ofiar Komunizmu oraz prowadzonym przez nią Muzeum Ofiar Komunizmu, oprócz wymiernych korzyści w postaci wspólnie realizowanych działań, może stanowić również źródło satysfakcji – mówił prezes Polskiej Fundacji Narodowej, dr Marcin Zarzecki. Podkreślił, że choć sama nagroda ma charakter indywidualny, to na sukces składa się praca całego zespołu kierowanej przez niego Fundacji. – Za co bardzo dziękuję – dodał Zarzecki.

Polacy nagrodzeni w Waszyngtonie. Statuetka „The Flame of Liberty” dla członków PFN

i

Autor: Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie /mat.prasowy

Przyznana nagroda stanowi wyraz uznania dla działalności przedstawicieli Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, a także podkreśla wkład ich Fundacji, która działa w walce o zachowanie prawdy oraz pamięci polskiego oporu wobec komunizmu. Wśród prowadzonych przez PFN w tym zakresie działań, wymienić można chociażby: wsparcie anglojęzycznej wersji filmu VR „Wiktoria 1920”, pracę przy powstawaniu waszyngtońskiego Muzeum Ofiar Komunizmu czy realizację filmu „Raport Pileckiego”, poświęconego jednemu z największych bohaterów komunistycznego podziemia.

Kiedy w czerwcu 2022 roku wspólnie z prezesem Marcinem Zarzeckim uczestniczyliśmy w ceremonii otwarcia Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie, miałem przeczucie, że uczestniczymy w czymś wielkim, że nasza praca zaprocentuje i przyniesie owoce w przyszłości. Bo to otwarcie muzeum czy choćby produkcja filmu o Pileckim („Raport Pileckiego”), ale także i szereg pomniejszych działań naszej fundacji – przełożyły się na współczesne postrzeganie Polski na świecie. To duży krok w stronę upamiętnienia polskiej walki z komunizmem! – mówił wiceprezes PFN Michał Góras. Dziękując za otrzymaną nagrodę, zaznaczył, że była to zasługa całego zespołu z PFN – wszystkich pracowników, „bez których ciężkiej pracy nie byłoby to możliwe”.

– To nagroda, która daje poczucie satysfakcji oraz docenienia tego ogromu działań, które robimy jako Fundacja w świecie, a przy tym motywuje do dalszej, wytężonej pracy – podkreślił Michał Góras.

Wydarzenie zwieńczyły wspólne rozmowy przedstawicieli obu fundacji, dotyczące wzajemnej współpracy oraz wymiany doświadczeń w zakresie prowadzonych działań, jak i troski o dziedzictwo oraz należytą pamięć historyczną, szczególnie wśród młodych pokoleń Amerykanów i Polaków.

Sonda
Jak oceniasz film "Raport Pileckiego"?
Groby zbrodniarzy komunistycznych i ich ofiar cz. 2. Niezapomniani