Nielegalni migranci w łodziach na kanale La Manche

i

Autor: AP Nielegalni migranci w łodziach na kanale La Manche

Nowe badania

Polacy boją się przyjazdu imigrantów do Polski? Najwięcej obaw mają wyborcy Zjednoczonej Prawicy [SONDAŻ]

2023-07-10 8:06

Najnowszy sondaż IBRiS pokazuje, jakie nastawienie do migrantów mają Polacy. Ponad połowa badanych odpowiedziała, że zgadza się ze stwierdzeniem zgadzają się ze stwierdzeniem: "Obawiam się zagrożeń ze strony imigrantów przyjeżdżających do Polski". Wiadomo, że rządzący chcą przeprowadzić referendum ws. relokacji migrantów wraz z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie Radia Zet zapytano respondentów o to, czy zgadzają się ze stwierdzeniem:  "Obawiam się zagrożeń ze strony imigrantów przyjeżdżających do Polski". Jak odpowiadali ankietowani w badaniu? W sumie ponad połowa zgadzała się z tym stwierdzeniem, a konkretnie  odpowiedź "zdecydowanie się zgadza" wskazało 26,9 proc. osób, a odpowiedź "raczej się zgadzam" wskazało 26,2 proc. badanych. Przeciwnego zdania, czyli tych którzy nie obawiają się zagrożeń ze strony imigrantów było w sumie 45,1 proc. osób: "zdecydowanie się nie zgadzam" taką odpowiedź dało 27,3 proc. a "raczej się nie zgadzam" wskazało tę odpowiedź 17,8 proc. Natomiast "nie wiem/trudno powiedzieć" w badaniu odpowiedziało tak 1,8 proc.

Sprawdzono też, kogo popierają badani, którzy znaleźli się w grupie, która obawia się zagrożeń ze strony imigrantów. Sondaż wskazał, że aż 83 proc. osób to wyborcy popierający rządzących i 35 proc. to wyborcy opozycji.

Referendum ws. imigrantów. Wiadomo, jak będzie brzmiało pytanie referendalne

Władza zapowiedziała, że chce przeprowadzić referendum ws. relokacji imigrantów. W sobotę (8.07) prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polsat News ujawnił, jak ma brzmieć pytanie referendalne: - Jestem zwolennikiem tego, by było to jedno pytanie i odnoszące się do tego czy akceptujesz politykę rządu, która odrzuca przymusową relokację nielegalnych imigrantów - przekazał reporterce stacji.

Sonda
Czy Polska powinna zgodzić się na przyjmowanie nielegalnych imigrantów?
Polacy BOJĄ się imigrantów? Bardziej boję się trzeciej kadencji PiS-u ! OSTRE sceny na BAZARZE - Komentery