Wojsko wysyła cywilom wezwania na obowiązkowe ćwiczenia

i

Autor: pixabay.com

Armia wzywa

Pobór do wojska na obowiązkowe ćwiczenia. Który polityk pójdzie w kamasze? Kontrowersyjny pomysł MON

2022-12-09 19:30

Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało działania na 2023 rok. Zgodnie z założeniami resortu obrony, pod przewodnictwem Mariusza Błaszczaka( 53 l.) odbędą się wielkie ćwiczenia wojskowe. W mediach zawrzało, dowiem wielu Polaków boi się wezwań. Wiemy, jednak kto ma obowiązek wziąć w nich udział. Politycy wyjawili nam, czy odpowiedzieliby na wezwanie.

Wezwanie od MON może dostać 200 tys. żołnierzy

Z informacji przekazanych przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacje wynika, że w przyszłym roku wezwania może dostać około 200 tys. żołnierzy rezerwy, o ile nie skończyli oni 55 lat. Chodzi głównie o osoby, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej.

Na obowiązkowe ćwiczenia mogą trafić zwykli Polacy. Czy jesteś w tej grupie? Sprawdź

Pobór do wojska w 2023 roku

Z projektu wynika, że powołana na ćwiczenia rezerwy może zostać osoba, która nigdy nie była w wojsku, a posiada kategorię „A” i od razu została przeniesiona do rezerwy – taka możliwość istnieje. Powołania do wojska na ćwiczenia nie otrzymają osoby, które ukończyły 55 lat albo pełnią ważną funkcję publiczną. Należy podkreślić, że nie jest to pobór do wojska, a jedynie możliwość obowiązku uczestniczenia w ćwiczeniach wojskowych, które mogą potrwać maksymalnie 90 dni.

Jakie zawody mogą otrzymać powołanie na ćwiczenia w 2023 roku?

Poza nimi wezwanie na ćwiczenia wojskowe mają trafiać do Polaków wykonujących określone zawody. Chodzi konkretnie o lekarzy, pielęgniarki, informatyków oraz kierowców zawodowych. Według prawników decyzję o powołaniu można zaskarżyć w ciągu 14 dni od jej doręczenia.

Czy politycy wzięliby udział w takim szkoleniu wojskowym, gdyby dostali wezwanie od MON?

- Przede wszystkim Polska musi mieć silną armię zawodową, która będzie wyposażona w najbardziej nowoczesny sprzęt. To musi być podstawa naszej armii, a nie ludzie wzięci z przypadku na szkolenie. Istnieje zaplecze armii w postaci WOT - tam można szukać ochotników - mówi nam Jan Strzeżek z Porozumienia.

Według rzecznika PSL Miłosza Motyki obywatele mają obowiązki względem swojej ojczyzny. Polityk przywołuje kontekst wojny w Ukrainie.

Masowe powołania Polaków do armii w 2023 roku? Projekt MON nie pozostawia złudzeń

- Obywatele mają swoje prawa, ale także obowiązki względem Ojczyzny. Jeśli przyszłoby wezwanie, to oczywiście stawiałbym się. Rolą państwa jest wzmacnianie potencjału obronnego i odpowiednie przeszkolenie kadr. Musimy być tak przygotowani na wszelkie scenariusze, by imperialnej Rosji nie przyszedł do głowy żaden atak na Polskę i na sojusz NATO - przekazuje Miłosz Motyka z PSL.

Krzysztof Śmiszek o ewentualnym powołaniu na ćwiczenia przez MON. "Rozważyłbym"

Decyzję o ewentualnym powołaniu rozważyłby także Krzysztof Śmiszek, poseł, Koalicyjny Klub Poselski Nowej Lewicy. A prywatnie życiowy partner Roberta Biedronia. - Jeśli dostałbym powołanie na ćwiczenia to poważnie rozważyłbym wzięcie udziału. Jednak pragnę podkreślić, że chciałbym mieć wybór. Bo dla mnie liczy się żeby mieć wybór i móc swobodnie podejmować każdą decyzję. Jeśli ojczyzna wzywa nawet na takie szkolenia to ojczyzna powinna dać prawo wyboru. Nie przymusu, ale wyboru. Tylko nie wiem, czy szukają prawnika - mówi nam. 

Z kolei Artur Dziambor z Konfederacji na pomysł MON zareagował pozytywnie od razu wyrażając ewentualną chęć. "Z przyjemnością"

Z przyjemnością! Byłoby mi trochę tęskno do dzieci i rodziny, ale ostatecznie to tylko miesiąc, a myślę, że sporo bym skorzystał. Przypomnę jednak, że posłowie PiS zgłosili poprawkę i przegłosowali w ustawie wykluczenie z puli powołań m.in. posłów. Dodam też, że takie ćwiczenia powinny się odbywać, ale moim zdaniem jednak dobrowolnie - mówi nam Artur Dziambor z Konfederacji.

Co o wezwaniu na ćwiczenia wojskowe sądzi młode skrzydło PiS?

- Forum Młodych PiS zrzesza młodych patriotów i nie wyobrażam sobie żeby ktokolwiek z nas uchylał się od obowiązku obrony ojczyzny wpisanego w Konstytucję RP. Takie ćwiczenia mogą mieć tylko pozytywny efekt, ale warto też podkreślić, że są realizowane w dokładnie takim samym wymiarze osobowym co w latach poprzednich - mówi nam Michał Moskal z biura prezydialnego PiS.

Co zrobić jak dostaniesz wezwanie na ćwiczenia MON w 2023?

1. Stawić się w WCR - wezwanie nie oznacza wydania decyzji o powołaniu na ćwiczenia

2. Jeśli dana osoba spełnia warunki powołania, wydawana jest decyzja

3. Powołany decyduje się: jeśli wyraża zgodę to zostaje skierowany na 2 dni ćwiczeń. Jeśli pracuje to ćwiczenia mogą odbywać się w(ćwiczenia polegają na zapoznaniu się ze sprzętem) weekendy.

4. Po 2 dniach ćwiczeń osoba biorąca w nich udział zwalniana jest do pasywnej rezerwy

5. Od decyzji można się odwołać do 14 dni 

Sonda
Czy stresujesz się przed zapowiadaną kwalifikacją wojskową?
Ćwiczenia wojskowe Zabytek 2022
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany