Polska Armia

i

Autor: pixabay.com

Wojsko Polskie

Masowe powołania Polaków do armii w 2023 roku? Projekt MON nie pozostawia złudzeń

2022-12-07 8:26

Zgodnie z najnowszym projektem rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej, pod przewodnictwem Mariusza Błaszczaka w 2023 roku MON przewiduje powołanie na ćwiczenia do 200 tys. osób oraz planuje przyjąć ponad 17 tys. osób do służby zawodowej w armii.

Według założeń Ministerstwa Obrony Narodowej, którego ministrem jest Mariusz Błaszczak, już w przyszłym roku MON przewiduje powołanie na ćwiczenia do 200 tys. osób. Dodatkowo ministerstwo planuje przyjąć ponad 17 tys. osób do służby zawodowej w armii. Według "Rzeczpospolitej" założenia w kontekście liczbowym znalazły się w projekcie rozporządzenia, który trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu. 

Co dokładnie przewiduje projekt rozporządzenia MON?

Według projektu rozporządzenia MON w 2023 r. przewiduje się odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej – do ponad 17 tys. osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

W 2022 roku Polacy wydadzą na wojsko ponad 57 mld zł. Przedstawiamy najważniejsze zakupy MON

Na ćwiczenia wojskowe może zostać powołanych do 200 tys. żołnierzy rezerwy. W tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy. Dodatkowo ramach limitu MON planuje przeznaczyć limit w wysokości 800 według stanu średniorocznego na realizację programu („Legia Akademicka”) ukierunkowanego na studentów  zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego realizowanego na bazie szkolnictwa wojskowego we współpracy z uczelniami cywilnymi.

Z kolei do aktywnej rezerwy może trafić 10 tys. żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, ale także m.in. w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych.

W rozporządzeniu MON pojawił się także akapit dotyczący terytorialnej służby wojskowej i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 

Sonda
Czy stresujesz się przed zapowiadaną kwalifikacją wojskową?
Abramsy w Poznaniu

Czy wiesz, co robić w przypadku BOMBARDOWANIA?

Posłuchaj porad wojskowego!

Listen to "Jak się zachować podczas bombardowania? Polski żołnierz radzi, gdzie się ukryć! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany