Joe Biden

i

Autor: Gage Skidmore flickr.com Joe Biden

Plan wizyty Joe Bidena w Polsce. Gdzie zawita prezydent?

2022-03-25 10:03

Joe Biden przyjeżdża do Polski. Jego wizyta jest dokładnie zaplanowana, a media i opinia publiczna bacznie przyglądają się jego pobytowi w naszym kraju. W końcu to pierwszy raz, gdy nas odwiedza od czasu objęcia prezydentury. Gdzie zawita i w jakie miejsca się uda?

Joe Biden po raz pierwszy w Polsce

Joe Biden planowo ma wylądować w Rzeszowie o 14.15 na lotnisku Rzeszów- Jasionka. Będzie czekał tam na niego Andrzej Duda. Później uda się z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej. Dowie się też, jak wygląda pomoc humanitarna w pełnym zakresie, biorąc czynny udział w odprawie na ten temat. Koło godziny 18. ma przybyć do stolicy Polski. W sobotę ma także poruszyć temat z prezydentem Polski nt. kryzysu związanego z wojną w Ukrainie. - Rozmowy Duda-Biden sfinalizują kilkumiesięczny okres konsultacji Polska-USA na temat Ukrainy oraz rozmów prezydentów w formacie VTC. Po południu Joe Biden realizuje własny program m.in. wygłosi przemówienie na Zamku Królewskim - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. 

W piątek w Polsat News rzecznik rządu został poproszony o potwierdzenie informacji, że prezydent Stanów Zjednoczonych ma odwiedzić Stadion Narodowy, by przyjrzeć się, jak udzielana jest pomoc uchodźcom. Mają mu towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Tak, to ustalenia z ostatniego momentu. Najlepszy dowód, żeby pokazać, jak wygląda pomoc osobom, które uciekają z terenu Ukrainy przed rosyjską napaścią" – powiedział Müller. 

Jak dodała, trzeba jednak liczyć się z utrudnieniami w dojeździe do lotniska, dlatego należy zaplanować podróż do portu lotniczego z odpowiednim marginesem czasowym. Jak podaje Biały Dom, Air Force One jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli prezydentury, który wywołuje niezliczone odniesienia nie tylko w kulturze amerykańskiej, ale i na całym świecie. Samolot, na którym widnieje napis "United States of America", flaga amerykańska oraz pieczęć prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest niezaprzeczalnie obecny wszędzie, gdzie leci. 

Z informacji podanych na stronie Kancelarii Prezydenta RP wynika, że z Bidenem spotka się w piątek w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda. Obaj wezmą udział w rozmowach z przedstawicielami pozarządowych organizacji zaangażowanych we wspieranie uchodźców z Ukrainy.

Andrzej Duda spotka się także z żołnierzami 18 Dywizji Zmechanizowanej wykonującymi zadania w rejonach przygranicznych – poinformowała kancelaria.

W sobotę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Polska będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. W środę prezydent USA przyleciał do Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczył nadzwyczajnym szczycie NATO, szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. 

Biden przybędzie do Warszawy w piątek z brukselskiego nadzwyczajnego spotkania szefów państw i rządów Paktu Północnoatlantyckiego w związku inwazją Rosji na Ukrainę. Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych potrwa do soboty. 

Groby żony i dzieci Joe Bidena, nowego prezydenta USA
Sonda
Czy cieszysz się, że Joe Biden przyleci do Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE