Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

i

Autor: Andrzej Iwańczuk/REPORTER (2) Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

Nasz sondaż partyjny

PiS traci przewagę nad PO. Prof. Rafał Chwedoruk tłumaczy dlaczego

2022-07-20 15:19

Już tylko kilka procent dzieli Prawo i Sprawiedliwość od Platformy Obywatelskiej. Dwie największe polskie partie polityczne wracają do ostrego starcia i wygląda na to, że czekają nas bardzo rozpolitykowane miesiące. Topniejące poparcie PiS formacja niewątpliwie będzie starała się ratować w każdy możliwy sposób.

Podczas gdy największa partia opozycji ma powody do radości, formacja rządząca, czyli Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Partia Republikańska Adama Bielana), musi szukać ratunku przed zanurkowaniem pod próg 30 proc. poparcia. - Notowania PO w tym sondażu są notowaniami na poziomie ostatniego wyniku wyborczego. Można mówić o trwałej stabilizacji notowań. Przyczyną tego wszystkiego są spadki PiS – zwraca uwagę ekspert.

Sondaż partyjny z nurkującym PiS. Prof. Rafał Chwedoruk tłumaczy dlaczego

Politolog wskazuje, że PiS raz już zaliczyło dużą stratę w notowaniach w październiku 2020 roku po wyroku w sprawie aborcji. Tym razem jednak problem dotyczy ogółu społeczeństwa, a jego odbiór jest negatywny niezależnie od poglądów. - Spadek notowań partii rządzącej wynika z kwestii społeczno-ekonomicznych, a nie kulturowych. Tym razem w sposób ewidentny wiąże się to z widocznymi już gołym okiem zjawiskami kryzysowymi w gospodarce, perspektywą ich powiększania bądź wręcz eskalacji jesienią i odczuwaniem przez opinię publiczną, w tym zwłaszcza przez elektorat PiS, braku stanowczej reakcji na te zjawiska – komentuje prof. Rafał Chwedoruk.

Zdaniem eksperta Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w naprawdę ciężkiej sytuacji, ponieważ nie tylko ma problemy na głowie, ale też nie może liczyć na sprzyjające partii okoliczności, jak miało to miejsce w wyborach wcześniej chociażby w 2015 roku. - PiS miało większość mandatów tylko z powodu nadzwyczajnych zbiegów okoliczności. To między innymi start SLD zamiast jako partii, to jako koalicja, jeszcze Partia Razem obok i w efekcie 10 proc. głosów zmarnowano, jeśli chodzi o komitety lewicowe, a przy tym także Nowoczesna zabrała drugiej w stawce Platformie sporo wyborców. W realiach podziału mandatów wedle reguł d'Hondta to było niezwykle korzystne dla PiS, te zmarnowane głosy niejako przypadały pierwszemu w stawce. Teraz jest to nie do pomyślenia, mamy bardzo stabilny system partyjny. W ostatnich wyborach wszyscy weszli do Sejmu - podsumowuje prof. Chwedoruk.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster 19.07.2022 roku na reprezentatywnej próbie 1070 dorosłych Polaków.

Poniżej pod słupkami sondażowymi znajdziecie galerię, w której na zdjęciach zobaczycie, jak całuje prezes PiS

Sondaż partyjny - lipiec 2022

i

Autor: SE/Maciej Turowicz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany