Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

i

Autor: Jan Bielecki/East News, Wojciech Olkusnik/East News Tusk kpi z Kaczyńskiego w jego urodziny

PiS traci na kryzysie? Nowy sondaż wyborczy Super Expressu

2022-04-29 18:14

Najnowszy sondaż wyborczy nie wywoła uśmiechu na twarzach polityków Zjednoczonej Prawicy. Jeszcze w marcu rządzący cieszyli się poparciem na poziomie niemal 38 proc. Teraz nastąpił wyraźny spadek - głos na PiS oddałoby 35,4 proc. badanych. Sondaż przeprowadzony na zlecenie Super Expressu przez Instytut Badań Pollster, jasno pokazuje, kto wygrałby wybory, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę.

Polacy mają ostatnio wiele powodów do zmartwień. Inflacja się rozkręca, króluje drożyzna, a rynek pracy przeżywa znaczne zawirowania. Choć rządzący przekonują o skuteczności swoich rozwiązań, wyniki sondażu pokazują, że rozczarowanie obecną sytuacją jest widoczne. PiS wciąż cieszy się pozycją lidera, jednak poparcie powoli topnieje. 

Za PiS-em, jak zawsze, uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,5 proc. To lekki wzrost w porównaniu do zeszłego miesiąca - 25,9. Następnie znalazł się ruch Szymona Hołowni. Poparcie dla Polski 2050 wyniosło 14,1 proc. To o 1 pkt proc. lepszy wynik marcu. Kolejne miejsce przypadło Lewicy. Tutaj nastąpiła spora zmiana - w poprzednim sondażu poparcie wynosiło 6,6 proc., a obecnie jest to 10,1! Stabilnym poparciem może się za to pochwalić PSL z wynikiem 5,7 proc. Za nim na liście znalazła się Konfederacja, której notowania znacznie spadły. Obecnie na partię zagłosowałoby 5,5 proc. badanych, wcześniej było to aż 7,7 proc. Poparcie dla ugrupowania Pawła Kukiza nieco urosło (z 1,8 do 2,1), jednak wciąż jest ono wyjątkowo małe. 

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 27-28.04.2022 roku metodą CAWI na próbie 1046 dorosłych Polaków.

PiS traci na kryzysie? Jakie są przyczyny 

Prof. Antoni Dudek tłumaczył, że jednym z największych problemów jest nie tylko inflacja, ale i brak dobrych pomysłów, w ocenie Polaków, na jej opanowanie. - To będzie najbardziej dokuczało w najbliższych miesiącach - powiedział ekspert.

Ponadto mamy do czynienia z opadaniem tzw. efektu flagi, czyli koncentrowania się wokół obozu władzy. - Czas euforii minął, przychodzi czas sprawdzianu dla rządu - mówił prof. Kazimierz Kik. 

ZOBACZ TAKŻE: Ważny LIST premiera Mateusza Morawieckiego do Polaków: Jeśli Putin myślał, że rzuci w ten sposób Polskę na kolana, to mocno się przeliczył

Express Biedrzyckiej - gen. Tomasz Drewniak: Rosjanie prowadzą brutalną grę. Mam nadzieję, że odpowiemy im tak samo
Sonda
Czy twoim zdaniem PiS ma szansę wygrać kolejne wybory?
Sondaż partyjny - kwiecień 2022

i

Autor: SE/Maciej Turowicz
Nasi Partnerzy polecają