PO przegrało z PIS w trybie wyborczym

i

Autor: Piotr Molecki/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wybory 2023

PiS przegrało w "trybie wyborczym" z PO. Donald Tusk potwierdza

2023-08-24 18:03

Jak poinformował Donald Tusk, Sąd Okręgowy pozytywnie rozstrzygnął wniosek Platformy Obywatelskiej o zaprzestanie rozpowszechniania fałszywych informacji przez PiS, który w swoim spocie informował, że za rządów Donalda Tuska, bezrobocie wynosiło 15 proc. Pozew był wystosowany w trybie wyborczym.

PO skierowało wniosek w trybie wyborczym przeciw PiS

Platforma Obywatelska zareagowała na spot, który emitowało Prawo i Sprawiedliwość. W spocie twierdzono, że za czasów, gdy Donald Tusk był premierem bezrobocie wynosiło 15 proc. PO stwierdziło, że jest to nieprawdziwe i złożyło wniosek o proces w trybie wyborczym. Ze względu na wybory parlamentarne 15 października 2023 roku, w przypadku gdy dojdzie do rozpowszechniania prawdziwych informacji w czasie kampanii, prawo wyborcze przewiduje możliwość szczególnego sądowego trybu dochodzenia roszczeń.

- PiS będzie musiał przeprosić za kłamstwo w spocie o 15 proc. bezrobociu w czasie rządów premiera Tuska. Owszem 15 proc. i więcej bezrobocia było, ale za premiera Kaczyńskiego - pisał rzecznik PO Jan Grabiec. Na odpowiedź PiS nie trzeba było długo czekać.

- Z uwagi na pretensje Platformy przyjrzeliśmy się sprawie bliżej i musimy sprostować: bezrobocie za Tuska sięgnęło w lutym 2013 r. JEDYNIE 14,4 proc., bezrobocie nie osiągnęło 15 proc. w skali kraju. Z pewnością wiele to zmieniło w sytuacji bezrobotnych - napisał profil PiS na X (Twitterze). 

PO wygrało z PiS w sądzie

Sąd Okręgowy w Warszawie rozstrzygnął wniosek na korzyść PO zakazując rozpowszechniania informacji podanej w spocie PiS. Orzeczenie jest nieprawomocne i strony mają 24 godziny na złożenie zażalenia. W uzasadnieniu sędzia Jacek Tyszka wskazywał, że informacje o 15 proc. bezrobocia są nieprawdziwe, gdyż za rządów PO bezrobocie przekraczało 14 proc. przez jedynie trzy miesiące, a w pozostałym okresie wielu miesięcy, które składają się na 7 lat, wskaźnik był znacznie niższy.

- Symboliczne. Zaczęli kampanię od kłamstwa, a następnie przegrali przed sądem. Kłamać będą do samego końca. A potem staną przed sądem - skomentował wyrok Donald Tusk.

Kto jest prawdziwym PATRIOTĄ, Kaczyński czy Tusk? Awantura na bazarze! Polacy wpadli w SZAŁ! - Komentery
Sonda
Zamierasz głosować w wyborach parlamentarnych 2023?
Nasi Partnerzy polecają