Jarosław Kaczyński, Paweł Kukiz

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express Jarosław Kaczyński, Paweł Kukiz

WYBORY 2023

PiS proponuje Kukizowi wspólną listę. Polityk jest chętny, ale stawia warunki

2022-08-13 8:55

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel poinformował, że partia rządząca jest otwarta na wspólny start z liderem Kukiz’15 Pawłem Kukizem z list PiS w przyszłych wyborach parlamentarnych. Sam Kukiz jest przekonany do współpracy, jednak stawia ugrupowaniu warunki. Chodzi m.in. o przyjęcie ustawy o sędziach pokoju.

- Jesteśmy otwarci na wspólny start z Pawłem Kukizem - powiedział PAP Fogiel i dodał, że Kukiz otrzymał ze strony Prawa i Sprawiedliwości propozycję startu ze wspólnej listy w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Kukiz domaga się przyjęcia ustawy o sędziach pokoju. Chce też kolejnej zapowiedzi 

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz odniósł się do propozycji PiS. - Nie będę rozmawiał o wspólnym starcie do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju i zmiana ustawy o referendach lokalnych, która obniża próg frekwencyjny przy odwołaniu burmistrza, wójta, prezydenta miasta - powiedział.

- Gdyby to zostało spełnione i gdyby była zapowiedź zmiany ordynacji wyborczej w kadencji 2023-2027 na model mieszany z uwzględnieniem jednomandatowych okręgów wyborczych - to jak najbardziej - dodał.

Fogiel przyznaje, że choć w kwestii zmian ustawy o referendach nie ma decyzji, to sytuacja ws. sędziów pokoju ma bardziej konkretną perspektywę. - Liczymy, że sędziów pokoju uda się w październiku uchwalić całościowo razem ze spłaszczeniem struktur sądów - mówi.

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Kukiz zadowolony ze współpracy z PiS. "Układa się nie najgorzej"

PiS-owi kończy się czas na spełnienie warunków Kukiza. "Muszę mieć to uchwalone natychmiast" 

Obaj politycy przyznają, że dotychczasowa współpraca między ugrupowaniami układa się pomyślnie i jako przykład podają, że szereg propozycji Kuki a zostało uchwalonych, m.in. ustawa antykorupcyjna, ustawa dotycząca marihuany medycznej czy wyrównanie świadczeń dla matek na emeryturze.

Kukiz jednak podkreśla, że dwie kluczowe kwestie - sędziowie pokoju i referenda lokalne - jeszcze zostały. - Zbliżają się wybory. Ja muszę mieć to uchwalone natychmiast, żeby w ogóle rozmawiać o wspólnym starcie - mówi PAP. Jak zaznaczył, jeżeli wspomniane przez niego ustawy nie zostaną uchwalone do przełomu września i października - nie będzie wspólnego głosowania z PiS.

Kukiz współpracuje z PiS-em od ponad roku. Porozumienie podpisano w czerwcu 2021 r.

Umowa programowa pomiędzy Pawłem Kukizem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim została podpisana w czerwcu ub.r. Kaczyński mówił wówczas, że porozumienie zakłada, że PiS poprze "szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju", a politycy Kukiz'15 będą wspierać program Polski Ład i "to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał". 

ZOBACZ TAKŻE: Czarnek wściekły na Tuska za słowa o in vitro. Żąda przeprosin i 100 tys. zł. PO ma trzy dni

Sedno Sprawy - Paweł Kukiz
Sonda
Paweł Kukiz - lepszy jako polityk, czy muzyk?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE