PiS potrzebuje nowego koalicjanta? Ten sondaż da Kaczyńskiemu do myślenia

2020-07-27 12:45
PiS potrzebuje nowego koalicjanta? Ten sondaż da Kaczyńskiemu do myślenia
Autor: SUPER EXPRESS PiS potrzebuje nowego koalicjanta? Ten sondaż da Kaczyńskiemu do myślenia

Jest już praktycznie pewne, że po wakacjach czeka nas rekonstrukcja rządu. Plany likwidacji pewnych ministerstw nie są jednak w smak koalicjantom Prawa i Sprawiedliwości ze Zjednoczonej Prawicy. Czy dojdzie do rozłamu w rządzie i PiS będzie potrzebował nowego koalicjanta? Nowy sondaż badający tę kwestię może przyprawić o siwe włosy Jarosława Kaczyńskiego!

Badanie, zlecone przez stację RMF FM oraz "Dziennik Gazetę Prawną" przeprowadziła pracownia United Surveys, która zadała ankietowanym następujące pytanie: - Czy Zjednoczona Prawica/PiS powinna/powinien szukać w Sejmie koalicjanta? Odpowiedzi respondentów mogą mocno dać do myślenia liderowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czemu? Otóż 41,5 proc. uczestników badania odpowiedziało twierdząco na tak postawione pytanie, podczas gdy odwrotnie uważało zaledwie o 0,7 proc. ankietowanych (42,2 proc. uznało, że obecna większość wystarcza do sprawnego rządzenia aż do końca kadencji). Ponadto 16,3 proc. nie potrafiło odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

Wszystkie osoby, które uznały, że PiS powinien poszerzyć koalicję, miały również za zadanie wskazać, o które konkretnie ugrupowanie. Tu prawie jedna trzecia osób wskazała PSL-Kukiz'15 (32,4 proc.), zaś ponad jedna czwarta Konfederację (26,5 proc.). Znacznie mniej wskazań zyskała Koalicja Obywatelska (7,3 proc.) oraz lewica (5,6 proc.). Co ciekawe, aż 28,2 proc. osób, rekomendujących nowego koalicjanta, nie potrafiło wskazać, którego konkretnie ma na myśli.

Badanie wykazało też, jak zwolennicy danych partii podchodzą do tego zagadnienia. Okazuje się, że za opcją poszerzenia koalicji są nade wszystko wyborcy Zjednoczonej Prawicy (57 proc. z nich popiera ten pomysł). Zwolennicy innych partii w większości uważają, że PiS nie powinien szukać nowych koalicjantów. Najwięcej przeciwników ma ten pomysł wśród wyborców Konfederacji - 65 procent, Koalicji Obywatelskiej - 64 procent i Lewicy - 50 procent.

GRZEGORZ BRAUN: Najlepsze momenty [Express Biedrzyckiej]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE