Rozmowy na szczycie. Rada Europejska zadecyduje o cenach gazu

i

Autor: pixabay.com Rozmowy na szczycie. Rada Europejska zadecyduje o cenach gazu

Będzie kompromis z Brukselą ws. KPO?

PiS dogadał się z Unią Europejską? Znamy już nieoficjalne ustalenia

2022-12-14 8:29

Okazuje się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości może już niebawem przyklepać ugodę z Brukselą w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Formacja rządząca miała bowiem nieoficjalnie dojść do konsensusu z Komisją Europejską, dzięki czemu środki z KPO mają zostać odblokowane. Znamy nieoficjalne ustalenia dotyczące porozumienia.

Informacja o bliskim kompromisie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy wywołała furorę, choć obyło się bez oficjalnych doniesień. "Rzeczpospolita" wskazuje jednak na nieoficjalne przekazy. Zgodnie z tymi uzgodnione zostały 4 warunki, przyklepujące sprawę Krajowego Planu Odbudowy.

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski. Nieoficjalnie: Polska zgodziła się na 4 ustępstwa

Po pierwsze Prawo i Sprawiedliwość ma zgodzić się na test sędziego z urzędu. Sędzia ze składu sędziowskiego mógłby wystąpić o test wobec innego członka tej samej grupy. Na ten warunek dotąd PiS nie chciało się godzić, podnosząc argument zwiększenia chaosu w sądownictwie.

Ograniczenia z tzw. ustawy kagańcowej miałyby zostać uchylone. Wedle tych badanie statusu sędziego poza określonymi procedurami miało być zabronione. Wiąże się to naturalnie z pierwszym z ustaleń.

Trzeci warunek zbliżający Polskę do KPO to rozszerzenie braku odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziego w kwestii orzeczeń na temat statusu innego sędziego. "Rz" podkreśla, że szczególnie chodzi tutaj o nowych sądziów.

W końcu po czwarte rząd miał zgodzić się na ustalenie statusu sędziego jedynie na podstawie formy jego powołania. W obecnie obowiązujących przepisach takie przesłanki są niewystarczające w kwestii uznania niezależności sędziego.

PiS zmieni prawo w kwestii sędziów, żeby dostać środki z KPO? Adwokat potwierdza

Prof Waldemar Gontarski, były pełnomocnik rządu polskiego przed TSUE, wskazuje na prawdziwość tych ustaleń, powołując się na swoje brukselskie źródła. Same zmiany wymagają jednak uchwalenia ustawy w celu skutecznego wprowadzenia ich w życie w Polsce.

Poniżej galeria dotycząca śmierci generała Hermaszewskiego

Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Tak Janusz Kowalski bronił Zbigniewa Ziobry

PiS traktuje publiczne pieniądze jak PRYWATNY BANKOMAT?

Europoseł Lewicy ostro o partii Kaczyńskiego! POSŁUCHAJ!

Listen to "Legitymacja PiS-u jak KARTA DO BANKOMATU, żeby wyciągać pieniądze - Robert Biedroń. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.