Sejm

i

Autor: flickr.com Sejm

CIEKAWE WYNIKI

PiS cieszy się dużym poparciem, ale Kaczyński nie będzie usatysfakcjonowany. Nowy sondaż

2022-10-10 8:53

Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że największym poparciem Polaków wciąż cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Mimo to, partii brakuje wiele mandatów do samodzielnych rządów w kolejnej kadencji.

Według najnowszego sondażu, PiS cieszy się 33,8-proc. poparciem. Jest to bardzo podobny wynik do poprzedniego badania sprzed 2 tygodni - partia odnotowała spadek zaledwie o 0,3 ptk proc. (na granicy błędu statystycznego).  Podobnie stabilny wynik utrzymała Koalicja Obywatelska, której poparcie obecnie wynosi 26,2 proc. W jej przypadku spadek również jest minimalny i wynosi 0,2 ptk proc.  Znacznie większa różnica pojawia się w notowaniach ugrupowania Szymona Hołowni. Tym razem Polska 2050 zdobyła 13,6 proc. poparcia, czyli o 1,7 ptk. proc. więcej niż poprzednio. 

Do Sejmu weszłyby również Lewica (8,8 proc.), PSL-Koalicja Polska (5,6 proc.) i Konfederacja (5 proc.). 7 proc. badanych nie jest zdecydowanych, które ugrupowanie chciałoby poprzeć w przyszłych wyborach. 

PiS bez większości w Sejmie. Ile mandatów zdobyła opozycja?

Choć PiS cieszy się największym poparciem, wyniki sondażu mogą nie zadowolić Jarosława Kaczyńskiego. Do zdobycia większości w Sejmie PiS-owi brakuje 40 mandatów. Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego na prośbę Wirtualnej Polski przełożył wyniki sondażu na mandaty poselskie. Sytuacja w Sejmie wyglądałaby następująco: 

  • PiS - 191 mandatów (o 3 mniej niż po poprzednim badaniu dla WP)
  • KO - 143 mandaty (o 2 mniej)
  • Polska 2050 - 65 mandatów (aż o 11 więcej)
  • Lewica - 35 mandatów (o 2 mniej)
  • PSL-Koalicja Polska - 15 mandatów (o 4 więcej)
  • Konfederacja - 11 mandatów (o 6 mniej)

Ilu Polaków wzięłoby udział w wyborach? Tylko 2,4 proc. niezdecydowanych 

Uczestnicy badania byli również pytani o to, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się one teraz. Z sondażu wynika, że do urn udałoby się 57,6 proc. badanych, z kolei 39,9 proc. odmówiło udziału w głosowaniu. 2,4 proc. ankietowanych nie było pewnych, jaką podjęliby decyzję. 

Sondaż United Surveys dla WP.pl został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Władysław Kosiniak-Kamysz: "Słuchanie premiera staje się czynem heroicznym. Dyrdymały i banialuki" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?