Adam Bodnar, Dariusz Barski

i

Autor: Mateusz Jagielski/East News, Pawel Wodzynski/East News

Kryzys polityczny

Pilne: wakat na stanowisku Prokuratora Krajowego?

2024-01-12 19:30

Dariusz Barski przestaje być Prokuratorem Krajowym 12 stycznia. Decyzje podjęte przez Dariusza Barskiego od 18 marca 2022 r. do 11 stycznia 2024 r. pozostają w mocy w tym zakresie, w jakim Barski działał na podstawie upoważnienia i w imieniu PG.

Nowy Prokurator Krajowy? Obecnie tylko pełniący obowiązki

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Prokurator Krajowy powołany bezprawnie przez Zbigniewa Ziobro?

Jak podaje strona gov.pl

- W dniu 12 stycznia 2024 roku Prokurator Generalny Pan prof. Adam Bodnar w czasie spotkania z Prokuratorem Krajowym Panem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej w dniu 16 lutego 2022 przez poprzedniego Prokuratora Generalnego Pana Zbigniewa Ziobro, zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych. Zastosowano bowiem przepis ustawy, który już nie obowiązywał – podaje oficjalny komunikat serwisu gov.pl.

Decyzje prokuratora do podważenia?

Wszelkie decyzje władcze, jakie zostały podjęte przez prokuratora Barskiego od 18 marca 2022 r. do 11 stycznia 2024 r. pozostają w mocy w tym zakresie, w jakim prok. Barski działał na podstawie upoważnienia i w imieniu Prokuratura Generalnego. Natomiast w przypadku samodzielnych rozstrzygnięć podejmowanych przez Prokuratora Krajowego wszelkie kwestie w tym zakresie będą przedmiotem szczegółowej analizy i w zależności od jej wyników będą podejmowane dalsze decyzje.

Bunt Prokuratury Krajowej przeciw działaniu Prokuratora Generalnego. Kryzysu w państwie ciąg dalszy

Prokuratura Krajowa uważa, że funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski; pismo PG nie wywołuje skutków prawnych.

Funkcję Prokuratora Krajowego pełni Dariusz Barski; pismo Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, w którym wskazuje on, że jego zdaniem Prokurator Krajowy pozostaje prokuratorem w stanie spoczynku, nie wywołuje żadnych skutków prawnych - oświadczyła Prokuratura Krajowa.

Zarówno Prokurator Krajowy, jak również pozostali zastępcy Prokuratora Generalnego, stanowczo sprzeciwiają się próbom obejścia uregulowań ustawowych dotyczących odwoływania Prokuratora Krajowego, które dla swej skuteczności wymagają zgody Prezydenta RP" - podkreślono w przekazanym PAP w piątek wieczorem oświadczeniu Prokuratury Krajowej.

W oświadczeniu PG oceniła, że pismo Prokuratora Generalnego "nie jest jakąkolwiek decyzją, która mogłaby wywrzeć skutek prawny, a wyłącznie jego własną interpretacją prawa". "Podkreślić należy, że przepisy, na które powołuje się Prokurator Generalny od początku obowiązywania Prawa o prokuraturze, nigdy nie były kwestionowane ani interpretowane w taki sposób, w jaki przedstawił to Prokurator Generalny" - zaznaczyła PK.

Zwiedzanie sejmu

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL