Zbigniew Ziobro

i

Autor: Jacek Kozioł/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

PILNE! Solidarna Polska zapowiada własny projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

2022-02-19 13:29

- Zarząd Solidarnej Polski podjął decyzję o zgłoszeniu własnego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym w ramach tych projektów, które zostały zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę i przez Prawo i Sprawiedliwość - poinformował w sobotę (19 lutego) minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (52 l.).

W sobotę (19 lutego) rano obradował w Warszawie zarząd Solidarnej Polski, który dyskutował m.in. o ostatnim orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE. Miał też określić swoje „czerwone linie” w rządzie.

Trzy uchwały 

Ziobro poinformował na konferencji prasowej, że zarząd Solidarnej Polski podjął trzy uchwały. - Pierwsza z nich dotyczy kwestii odrzucenia szantażu formułowanego przez unijne instytucje w myśli „zasady pieniądze za suwerenność” - powiedział lider SP.

Jak mówił, „nie zgadzamy się jako Zarząd Solidarnej Polski, by w zamian za należne Polsce środki europejskie, które z tytułów traktatów i członkostwa w UE Polsce się należą, Polska przekazywała zwierzchność i władztwo nad sądami, nad polityką w obszarze kultury i spraw rodziny z Warszawy do Brukseli - nie ma na to naszej zgody” - oświadczył Ziobro.

Po drugie - jak poinformował Ziobro - „zarząd Solidarnej Polski podjął decyzję o zgłoszeniu własnego projektu ustawy o SN w ramach tych projektów, które zostały zgłoszone przez prezydenta Rzeczypospolitej i przez PiS”. - I będzie to jeden z projektów, do którego będziemy chcieli przekonać jako optymalnego w zakresie rozwiązań sytuacji w polskim sądownictwie. Zagwarantuje on poprawę funkcjonowania SN, ale też będzie gwarantować zachowanie naszych wszystkich praw podmiotowych jako państwa polskiego w obszarze wymiaru sprawiedliwości - powiedział Ziobro.

Polityk dodał, że zarząd SP domaga się też odrzucenia próby narzucenia przez Unię Europejską nowej wersji polityki klimatyczno-energetycznej, zwanej Fit for 55. Według niego „gigantyczne obciążenie finansowe, jakie UE chcą nałożyć na Polaków, sięga przeszło 2 bln zł”. - 2 bln 400 mld zł to są szacunki dość ostrożne ekspertów Pekao SA. Czyli w ciągu 10 lat polskie państwo musiałoby przeznaczyć na ten cel tak ogromne środki. (...) Nie po to Polacy wchodzili do UE, aby realizować fanatyczne cele, które będą prowadzić do pogorszenia jakości życia Polaków i prowadzić do obniżenia możliwości rozwojowych czy też do zapaści polskiej gospodarki. Dlatego domagamy się stanowczo odrzucenia tego programu - mówił Ziobro. 

ZOBACZ TAKŻE: Michał Woś komentuje mocne słowa Ziobry: Powiedział prawdę i to, co Solidarna Polska mówi od długiego czasu

Ziobro pytany na konferencji prasowej, kiedy poda szczegóły dotyczące tego projektu, odparł: „Do środy przedstawimy państwu zarówno stosunek do projektu pana prezydenta, jak i również przedłożymy czy złożymy w Sejmie projekt Solidarnej Polski, do którego zostaliśmy dzisiaj zobowiązani mocą decyzji tego szanownego gremium”.

Sedno Sprawy - Marek Sawicki
Sonda
Czy Zbigniew Ziobro byłby dobrym następcą Jarosława Kaczyńskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE