Flaga Niemiec

i

Autor: Shutterstock Flaga Niemiec

ZNAMY SZCZEGÓŁY

PILNE! MSZ: w nocie do Niemiec Polska m.in. domaga się odszkodowania w wysokości 6 bln 220 mld 609 mln zł

2022-10-28 10:29

- W nocie dyplomatycznej wystosowanej do Niemiec ws. odszkodowań wojennych, Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Polska domaga się od Niemiec odszkodowania w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Reparacje wojenne

W piątek (28 października) rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina opublikował na stronach resortu komunikat dotyczący noty skierowanej 3 października do MSZ Republiki Federalnej Niemiec ws. odszkodowań za straty wyrządzone Polsce przez Niemcy w trakcie II wojny światowej. Jak podano w komunikacie Polska domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd, a także systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech.

W nocie wezwano także państwo niemieckie do uregulowania "należności wynikających z rabunkowej działalności" Kas Kredytowych Rzeszy oraz Banku Emisyjnego w Polsce - powołanych na okupowanych ziemiach niemieckich instytucji finansowych. MSZ poinformowało również, że rząd wezwał Niemcy także do "pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech", a także do systemowego uregulowania statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech, poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej.

Strona polska oczekuje również właściwej współpracy zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej oraz podjęcia przez Niemcy skutecznych działań prezentujących niemieckiemu społeczeństwa "prawdziwy obraz wojny i jej skutków", szczególnie krzywd wyrządzonych Polsce i Polakom.

Sonda
Czy jesteś za tym, by Niemcy wypłaciły reparacje?
Steinhoff: "Napuszczanie Polaków na UE jest największym błędem politycznym i skandalem etyczno-moralnym" [Express Biedrzyckiej]
Listen to "Kaczyński ma OBSESJĘ na punkcie Donalda Tuska - Prof. Antoni Dudek. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają