Paweł Jabłoński

i

Autor: East News Paweł Jabłoński

Optymistycznie?

Wiceszef MSZ o reparacjach. "Ani ja, ani moje dzieci nie dożyją zakończenia tej sprawy"

2022-10-04 10:02

- Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock usłyszy we wtorek w Polsce jasne oczekiwania, by Niemcy rozliczyły się ze swoją przeszłością i zapłaciły reparacje - zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Przyznał jednocześnie, że prawdopodobnie ani on, ani jego dzieci... nie dożyją zakończenia tej sprawy.

We wtorek wizytę w Warszawie złoży szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, która spotka się z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem. Na spotkaniu zostanie podniesiona m.in. kwestia reparacji od Niemiec i kwestia polskiej noty dyplomatycznej w tej sprawie. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapowiedział we wtorek w radiu RMF FM, że szefowa niemieckiej dyplomacji usłyszy "jasne oczekiwania tego, by Niemcy rozliczyły się ze swoją przeszłością i zapłaciły". Na uwagę, że Polska żąda kwoty równej blisko trzech rocznych budżetów Niemiec, wiceszef MSZ przyznał, że "doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie może zostać załatwione poprzez jeden przelew takiej sumy na konto". "Dlatego zapraszamy do rozmów" - dodał. "Prawdopodobnie będzie tak, że ani pan, ani ja, ani prawdopodobnie również nasze dzieci nie dożyją zakończenia tej sprawy. Takie sprawy trwają dekady" – odpowiedział Jabłoński dziennikarzowi. "Dość powiedzieć, że jeszcze kilka lat temu Niemcy finansowały w Belgii utrzymywanie różnych systemów infrastruktury, np. oświetlenia autostrad w nocy. To było związane z reparacjami wojennymi. To było kilka dekad po zakończeniu wojny. Nas też to czeka, to będzie długi proces, ale ten proces zakończy się pozytywnie" – podkreślił wiceminister.

Ile pieniędzy oczekujemy od naszych zachodnich sąsiadów?

Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną do MSZ Niemiec w sprawie reparacji wojennych. Przekazanie noty to kolejny krok, podejmowany przez polski rząd na drodze do otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej, 1 września, zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Z kolei w połowie września Sejm przyjął uchwałę w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. W uchwale Sejm RP wzywa rząd Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Polsce i obywatelom Polski w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Podkreślono, że państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego.

Sonda
Czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II Wojnę Światową
Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Niemcy mają moralny dług wobec Ukrainy i Polski