Donald Tusk

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński(2)

Co to oznacza?

Pilna decyzja Donalda Tuska! Premier wprowadza stan klęski żywiołowej

2024-09-15 22:31

W wielu miejsca w Polsce najpierw pojawiły się bardzo ulewne deszcze, które doprowadziły do podtopień i powodzi. Szczególnie niebezpiecznie jest w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim i małopolskim. Zalane jest Kłodzko, Głuchołazy, Nysa, Bystrzyca Śląska , gdzie wezbrana woda zerwała dwa mosty! Sytuację w Polsce obserwuje premier Donald Tusk, który podjął decyzję, by wprowadzić stan klęski żywiołowej. Co to oznacza i na czym polega?

Spis treści

  1. Powódź w Polsce. Donald Tusk zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej
  2. "Stan klęski żywiołowej powoduje zmiany w podziale kompetencji między organami władzy"
  3. Czym jest stan klęski żywiołowej? Co to oznacza? 

Powódź w Polsce. Donald Tusk zdecydował o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej

Premier Donald Tusk cały czas jest w kontakcie z przedstawicielami służb, które biorą udział w akcji przeciwpowodziowej w Polsce. W niedzielę rano szef polskiego rządu pojawił się w Kłodzku, gdzie wziął udział w odprawie ze służbami w związku z aktualną sytuacją powodziową. Przede wszystkim apelował, by mieszkańcy wykonywali polecanie służb.

Sytuacja w regionie, a także w innych miejscach w Polsce zmieniała się z godziny na godzinę. Premier Tusk zdecydował, by przekazać środki na pomoc poszkodowanym przez powódź, zwrócił się w tej sprawie do ministra finansów Andrzeja Domańskiego:

Zleciłem ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Minister ds Unii Europejskiej wystąpi o pomoc europejską. Nie zostawimy nikogo samemu sobie. Ministra obrony poprosiłem o skierowanie na tereny zagrożone dodatkowych sił.

Wieczorem (15 września) Donald Tusk przekazał zaś na portalu X wiadomość o tym, że zdecydował się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej: 

Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

"Stan klęski żywiołowej powoduje zmiany w podziale kompetencji między organami władzy"

Warto podkreślić, że stan klęski żywiołowej wprowadza się, gdy typowe środki działania organów władzy publicznej są niewystarczające. Co ważne, nie został on w Polsce wprowadzony ani w czasie epidemii Covid-19, ani podczas poprzednich powodzi w 1997 i 2010 roku.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej powoduje zmiany w podziale kompetencji między organami władzy. Władza rządowa, a przede wszystkim wojewoda, przejmuje zarządzanie kryzysowe i może wydawać wiążące polecenia władzy samorządowej - powiedział PAP konstytucjonalista z UW dr hab. Jacek Zaleśny.

Czym jest stan klęski żywiołowej? Co to oznacza? 

Zgodnie z przepisami stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.

  • Przez klęskę żywiołową rozumie się: katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem. 
  • Gdzie można wprowadzić stan klęski żywiołowej? Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska żywiołowa, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić skutki tej klęski. Stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni.
  • Kto wprowadza przepisy dotyczące klęski żywiołowej? Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może wprowadzić stan klęski żywiołowej z własnej inicjatywy lub na wniosek właściwego wojewody. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, określa się przyczyny, datę wprowadzenia oraz obszar i czas trwania stanu klęski żywiołowej, a także, w zakresie dopuszczonym niniejszą ustawą, rodzaje niezbędnych ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela. Rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1, ogłasza się w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto podaje do publicznej wiadomości, w drodze obwieszczenia właściwego wojewody przez rozplakatowanie w miejscach publicznych, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na danym obszarze. Redaktorzy naczelni dzienników oraz nadawcy programów radiowych i telewizyjnych są obowiązani do niezwłocznego, nieodpłatnego podania do publicznej wiadomości rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, przekazanego im przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę redakcji lub nadawcy.
  • Czas trwania klęski żywiołowej? Stan klęski żywiołowej może zostać przedłużony na czas oznaczony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, po wyrażeniu przez Sejm zgody na to przedłużenie. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, znosi stan klęski żywiołowej na całym obszarze jego obowiązywania lub na części tego obszaru przed upływem czasu, na który został wprowadzony, jeżeli ustaną przyczyny jego wprowadzenia. Przepisy art. 5 rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, stosuje się odpowiednio do rozporządzeń, o których mowa w ust. 1 i 2.

NIŻEJ ZDJĘCIA Z BYSTRZYCY KŁODZKIEJ:

Bystrzyca Kłodzka pod wodą. Wielka woda zalała miasteczko na Dolnym Śląsku
Listen on Spreaker.