Paweł Adamowicz

i

Autor: Beata Zawrzel/Reporter Paweł Adamowicz

Sąd zdecydował

Pierwsze wyroki w sprawie finału WOŚP, podczas którego zginął Paweł Adamowicz. Dwie osoby skazane

2023-02-27 14:51

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w poniedziałek, 27 lutego dwie osoby za przestępstwo nieumyślne w sprawie organizacji koncertu WOŚP w styczniu 2019 roku w Gdańsku. To wtedy na scenę wtargnął Stefan W. i dźgnął Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł. Wyroki usłyszeli Gracjan Z. i Dariusz S. - właściciel agencji i szef ochrony. Zostali skazani kolejno na 6 i 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata.

Spis treści

  1. Wyrok w sprawie finału WOŚP w 2019 roku. Wtedy zginął Paweł Adamowicz
  2. Dwie osoby skazane, kilka uniewinnionych. Zapadł wyrok
  3. Śmierć Pawła Adamowicza. Trwa proces Stefana W., oskarżonego o zabójstwo byłego prezydenta Gdańska

Wyrok w sprawie finału WOŚP w 2019 roku. Wtedy zginął Paweł Adamowicz

Proces ws. organizacji w 2019 r. koncertu finałowego WOŚP w Gdańsku, podczas którego zaatakowano ówczesnego prezydenta miasta Pawła Adamowicza rozpoczął się 26 lutego 2021 roku. Wyrok zapadł 27 lutego 2023 roku. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał dwie osoby: Gracjana Z. i Dariusza S. - właściciela agencji i szefa ochrony - kolejno na 6 i 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Jednocześnie gdański sąd uniewinnił przedstawicieli Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, urzędnika miejskiego oraz dwóch policjantów. 

Dwie osoby skazane, kilka uniewinnionych. Zapadł wyrok

Jak podaje PAP, akt oskarżenia objął dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Gdańsku, które reprezentowały organizatora w sprawach zabezpieczenia imprezy, i które - zgodnie z opinią biegłego - nie dopełniły swoich obowiązków w zakresie właściwego zapewnienia bezpieczeństwa osobom będącym na imprezie. "Zarzucono im narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podobny zarzut postawiono dwóm osobom zarządzającym Agencją Ochrony Tajfun, tj. właścicielowi Agencji Ochrony oraz dyrektorowi ds. ochrony i BHP" - pisze PAP.

Urzędnikowi Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na organizację imprezy, pomimo uchybień w złożonym wniosku, oraz dwóm funkcjonariuszom policji, którzy wydali w tym zakresie pozytywną opinię – zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych i narażenie uczestników imprezy na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Śmierć Pawła Adamowicza. Trwa proces Stefana W., oskarżonego o zabójstwo byłego prezydenta Gdańska

Przypomnijmy, że Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia 2019 roku wskutek ran odniesionych po zamachu na swoje życie. 13 stycznia, podczas finału WOŚP, Stefan W. wtargnął na scenę, gdy przemawiał Adamowicz. Zadał mu ciosy nożem. Proces Stefana W., oskarżonego o zamordowanie byłego prezydenta Gdańska, nadal się toczy. 13 marca przed gdańskim sądem zaplanowano mowy końcowe w tym procesie. W tym roku minęły cztery lata od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.

Sonda
Czy morderca Pawła Adamowicza otrzyma surowy wyrok?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany