Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SE Jarosław Kaczyński

Pegasus - co to jest i jak wykryć? Jarosław Kaczyński: "Afera z niczego i histeria"

2022-01-07 8:40

Media jakiś czas temu obiegła wieść o zainstalowanym programie szpiegowskim na telefonie Romana Giertycha o nazwie "Pegasus". Wg agencji Associated Press ofiarą także padła Ewa Wrzosek i Krzysztof Brejza. W piątek Jarosław Kaczyński odpowiedział opozycji, mówiąc, że to "afera z niczego i histeria". Jak wykryć uporczywe oprogramowanie i sprawdzić, czy w ogóle jest w naszym telefonie?

Pegasus - jak działa?

Oprogramowanie może być zainstalowane zarówno na smartfonie, jak i na komputerze. Służy do przechwytywania zawartości treści w urządzeniu i wysyłania jej dalej. Associated Press poinformowało opinię publiczną o śledzeniu działań Romana Giertycha oraz Ewy Wrzosek. Warto wspomnieć, że twórcy aplikacji przekonują, że prawo i możliwość korzystając z niej mają tylko służby specjalne na całym świecie. Oprogramowanie to wymyśliła izraelska firma NSO Group. Wszystkie dane, które znajdują się w telefonach i komputerach można natychmiast wydobyć. Można go przenieść do telefonu za pomocą linka, a nawet powiadomienia, które wymaga reakcji właściciela aparatu. Aby sprawdzić, czy nasz telefon ma "gościa" należy pobrać Mobile Verification Toolkit, w skrócie MVT. Jak podaje portal dobreprogramy.pl: "wymaga znajomości obsługi wiersza poleceń i jest oparte na interfejsie tekstowym (widok graficzny być może będzie dostępny w późniejszym terminie). Aby mogło wykonać swoje zadanie, należy najpierw pobrać specjalne pliki badaczy Amnesty International, którzy udostępnili je na Githubie". 

— Pegasus to program, po który sięgają służby zwalczające przestępczość i korupcję w wielu krajach(...) Z wyborami nie miało to nic wspólnego. Nie ma tu nic, żadnego faktu, poza histerią opozycji - skomentował Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Poniżej galeria zdjęć

Dramat podczas przeszukania u Giertycha
Sonda
Czy uważasz, że ws. Pegasus powinna zostać powołana komisja śledcza?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE