Lech Wałęsa

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Lech Wałęsa

Zaskakujące doniesienia

Partia Lecha Wałęsy właśnie przestała istnieć. Miała być alternatywą dla PiS na wybory 2023

2023-03-10 3:26

Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej, partia byłego prezydenta Lecha Wałęsy, właśnie przestała istnieć. 6 lutego została wykreślona z ewidencji przez sąd. Z wnioskiem o wykreślenie wystąpiła Państwowa Komisja Wyborcza, ponieważ partia nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego za 2021 rok. O sprawie informuje w czwartek, 2 marca "Rzeczpospolita".

Spis treści

  1. Partia Lecha Wałęsy zdelegalizowana. To decyzja sądu
  2. Lech Wałęsa: Byłem założycielem tej partii, to moje dziecko
  3. Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej miała wystartować w wyborach 2023

Partia Lecha Wałęsy zdelegalizowana. To decyzja sądu

Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej, ugrupowanie byłego prezydenta Lecha Wałęsy, które miało stać się alternatywą dla PiS, właśnie oficjalnie przestało istnieć - informuje w czwartek, 2 marca "Rzeczpospolita". Powód? Została wykreślona z ewidencji przez sąd, bo nie złożono w terminie sprawozdania finansowego za 2021 rok. Wiceszef partii Piotr Dwornicki, jak czytamy w "Rz" mówi, że spóźnienie wyniosło raptem jeden dzień. Partię sąd wykreślił z ewidencji 6 lutego. Dwornicki przyznaje, że przed wyrejestrowaniem partia nie działała zbyt prężnie.

Sprawozdanie zostało przyjęte przez PKW, niestety termin jest sztywny, a jego przekroczenie powoduje, że PKW musi wystąpić o wyrejestrowanie partii, niezależnie od jakości sprawozdania – mówi w rozmowie z "Rz" Piotr Dwornicki.

Lech Wałęsa: Byłem założycielem tej partii, to moje dziecko

"+Byłem założycielem tej partii, to jest moje dziecko i będę wspierał tę inicjatywę+ – powiedział w listopadzie 2015 roku Lech Wałęsa. W dzień po ogłoszeniu przed Beatę Szydło z PiS składu nowego rządu były prezydent w biurze w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku ogłosił reaktywację swojej partii Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej. Wałęsa był jej przewodniczącym, jednak funkcję tę pełnił w praktyce honorowo. Na cele bieżącego zarządzania powołał dwóch wiceprzewodniczących: Piotra Dwornickiego i Adama Zalewskiego, zaś rzecznikiem ugrupowania został Adam Domiński, prywatnie zięć Wałęsy" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej miała wystartować w wyborach 2023

"Rz" podkreśla, że Domiński zapowiadał, że Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej wystartuje w wyborach samorządowych i parlamentarnych, a najbliższe wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu już jesienią. "Miała przyciągnąć konserwatystów głosujących na PiS, jednak jej historia właśnie się skończyła" - podaje "Rzeczpospolita".

Dodajmy, że Chrześcijańska Demokracja III Rzeczypospolitej Polskiej to kolejna w ostatnich tygodniach zdelegalizowana przez sąd partia polityczna. Sąd wykreślił niedawno m. in. partię Pawła Kukiza Kukiz'15.

Sonda
Jak oceniasz prezydenturę Lecha Wałęsy?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany