Para prezydencka

i

Autor: PAP/ fot. Rafał Guz

Światowe Forum Żywnościowe

Para prezydencka przybyła do Rzymu. Złożyli kwiaty na grobie Jana Pawła II

2022-10-16 17:29

W poniedziałek 17 października w Rzymie odbędzie się Światowe Forum Żywnościowe. Do włoskiej stolicy dotarł prezydent Andrzej Duda. W podróży towarzyszy mu małżonka Agata Kornhauser-Duda. Prezydent Andrzej Duda poza udziałem w Forum, spotka się również z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Para prezydencka złożyła kwiaty na grobie Jana Pawła II.

Para prezydencka złożyła kwiaty na grobie Jana Pawła II

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w przypadającą w niedzielę 44. rocznicę wyboru na papieża.

Kardynał Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski, został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i przybrał imię Jan Paweł II. W rocznicę wyboru w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest Dzień Papieski.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Rzymu. Jaki jest cel wizyty?

Głównym punktem wizyty polskiego przywódcy w stolicy Włoch jest udział w poniedziałek w World Food Forum w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

"Kontekst forum jest oczywisty: plaga głodu, która grozi światu w związku z działaniami Rosji" - mówił przed wylotem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zwracał z kolei uwagę, jak ważne jest uświadamianie światowym przywódcom polskiego spojrzenia na wojnę toczącą się na Ukrainie, w szczególności w kontekście obecnych kryzysów żywnościowego i energetycznego.

"To jest kwestia bardzo istotna dla bardzo wielkiej rzeszy ludzi żyjących na kontynencie afrykańskim i azjatyckim. Zakłócone łańcuchy dostaw żywności trzeba wznowić. Polska wnosi tutaj swój wkład. Eksport żywności przez terytorium Polski z terytorium Ukrainy wzrósł. Szukamy nowych rozwiązań i pomysłów, dzielimy się tym z naszymi partnerami i to wszystko będzie jednym z tematów rozmów pana prezydenta" - zapowiedział Ćwik.

Prezydent Polski spotka się z prezydentem Włoch

Na wtorek, w siedzibie FAO, zaplanowano spotkanie prezydenta z Dyrektorem Generalnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa Qu Dongyu. Następnie, w Pałacu Kwirynalskim polski przywódca spotka się prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Kumoch zapowiedział, że spotkanie Dudy i Matarelli będzie okazją do rozmowy na temat dalszych działań na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji.

Sonda
Twoja ulubiona para prezydencka?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Jacek Jaśkowiak ostro o polityce PiS: Hejt i rozdawnictwo
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany