Wiele ważnych funkcji w rękach pań

Oto kobiety w rządzie Tuska! Nazywał je „ministrami”. Kim są?

2023-12-12 13:48

Premier Donald Tusk wygłosił swoje expose 12 grudnia podczas posiedzenia sejmu. Wymienił także osoby, które będą kierować poszczególnymi resortami. Wśród nich znalazło się wiele kobiet, które zadebiutują jako ministra. Kim są te posłanki z koalicji?

Donald Tusk postawił na kobiety i w ich ręce oddał wiele ważnych stanowisk. Bez skrępowania używał także mało popularnego feminatywu, który najwyraźniej niebawem na stałe wpisze się do codziennej mowy. Chodzi o „ministrę” czyli żeński odpowiednik ministra. Kim są szefowe resortów?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Na czele resortu stanie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, o której mówiło się, że ma być ministrą edukacji. Ostatecznie jednak powierzono jej pieczę nad innym ministerstwem. Jak podkreślał Donald Tusk, nalegała, by nazwę jej resortu wzbogacić o „pracę”, by dać Polakom poczucie, że ich praca jest ważna.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk związała się z polityką w 2015 roku jako działaczka partii Razem. W 2020 roku była współprzewodniczącą sztabu Roberta Biedronia w czasie wyborów prezydenckich. Wielokrotnie podkreślała ważną rolę wolności osobistych, równości LGBT czy prawa kobiet do aborcji.

Ministerstwo Praw Kobiet i Równości

Warto zwrócić uwagę, że powołał także resort praw kobiet i równości, które zostało wyodrębnione z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Na uwagę zasługuję fakt, że podkreślono prawa kobiet w nazwie resortu. Na jego czele stanie Katarzyna Kotula z Lewicy, w Sejmie obecna od 2019 roku. Początkowo należała do partii Wiosna, której była także rzeczniczką.

Katarzyna Kotula była osobą bardzo zaangażowana w sprawy praw kobiet i zmianę ustawy antyaborcyjnej. Była członkinią inicjatywy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Na czele tego resortu stanie Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, która w ostatnim czasie przez wiele osób była obwiniana za ustawę wiatrakową. Początkowo była posłanką Nowoczesnej, a później KO. W 2021 roku przeszła do partii Szymona Hołowni. W wyborach 2023 po raz trzeci uzyskała mandat poselski.

Ministerstwo Edukacji

Ministerstwo Edukacji zostało oddzielone od Ministerstwa Nauki. To drugie skoncentruje się na uczelniach wyższych, z kolei to pierwsze skupi się sprawach szkół, uczniów oraz nauczycieli. Przemysława Czarnka zastąpi Barbara Nowacka z KO, która polityką zajmuje się od 2014 roku. W 2019 roku dołączyła do KO. Jest zwolenniczką prawa do aborcji oraz chce przyznania prawa do adopcji dzieci parom jednopłciowym.

Ministerstwo Zdrowia

Owiane złą sławą Ministerstwo Zdrowia objęła Izabela Leszczyna z KO i wiceprzewodnicząca PO. Wcześniej mówiło się, że miała stanąć na czele resortu finansów, ostatecznie jednak ta rola przypadła Andrzejowi Domańskiemu.

Z partią Donalda Tuska Izabela Leszczyna jest nieprzerwanie związana od 2006 roku. W latach 2013-2015 r. sprawowała urząd wiceministra finansów, a karierę zawodową zaczynała jako nauczycielka.

Ministerstwo Przemysłu

Donald Tusk zapowiedział powstanie nowego resortu – Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach. Byłoby to pierwsze ministerstwo z siedzibą poza Warszawą. Na jego czele ma stanąć Marzena Czarnecka jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, radca prawny. Jest kierownikiem Katedry Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Do pola jej zainteresowań należą zagadnienia związane z energetyką i prawem.

Polityka Senioralna

Członkinią Rady Ministrów, która zajmie się sprawami polityki senioralnej, będzie Marzena Okła-Drewnowicz z KO. Krążyły pogłoski, jakoby miała objąć Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które ostatecznie przypadło Agnieszce Dziemianowicz-Bąk. Po raz pierwszy próbowała swoich sił w polityce w 2002 roku, a w 2021 roku została wiceprzewodniczącą PO. Marzena Okła-Drewnowicz od lat zajmuje się sprawami seniorów i pomocą społeczną.

Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

Na czele tego resortu stanie sejmowa debiutantka i jedna z założycielek Polski 2050 Agnieszka Buczyńska. W marcu 2022 roku została członkinią zarządu partii Szymona Hołowni. Jak sama podkreśla, zależy jej na tym, by Polacy angażowali się w wolontariat, mogli wchodzić na sejmowe komisje ora brali udział w tworzeniu prawa. Sama członkinią Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu, brała także udział w organizacji finału WOŚP.

Co wiesz o Donaldzie Tusku. Pytanie numer 7 tylko dla wielkich znawców życia polityka!

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Donald Tusk?
Kaczyński przyznał się do zlecenia MISJI MORAWIECKIEGO?!
Nasi Partnerzy polecają