Wybory 2020. Kandydaci

i

Autor: DP Wybory 2020. Kandydaci. Na kogo głosować?

OSTATNI sondaż prezydencki przed ciszą wyborczą. Jeden wynik MOCNO zaskakuje

2020-06-26 20:02

Wybory 2020. Wczoraj i dziś Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) przeprowadził dla portalu StanPolityki.pl ostatni sondaż prezydencki przed pierwszą turą niedzielnych wyborów. Wynika z niego jednoznacznie, że nie należy spodziewać się rozstrzygnięcia w pierwszej turze. Kto może wejść w ciszę wyborczą z uśmiechem na ustach, kto z nadziejami, a kto z lekkim zafrasowaniem?

Wybory prezydenckie 2020. Ostatni sondaż przeprowadzony przez IBSP w dniach 25-26 czerwca jasno pokasuje, że Andrzej Duda nie ma szans na zwycięstwo w pierwszej turze. Urzędujący prezydent wygrywa w nim pierwszą turę, ale do przekroczenia upragnionych 50 proc. brakuje wiele. Za reelekcją Dudy opowiedziało się w badaniu 42,31 proc. jego uczestników. Według sondażu w drugiej rundzie jego rywalem zostanie Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 31,03 proc. głosów (tak więc różnica pomiędzy nimi wynosi raptem 11,28 proc.).

Zobacz także: Wybory 2020. Sondaż prezydencki. Duda w opałach! Duża różnica w II turze

Na trzeciej pozycji znajduje się Szymon Hołownia, na którego oddanie głosu zadeklarowało 13,88 proc. respondentów (tak więc strata do drugiego miejsca jest dosyć spora i wynosi ponad 17 punktów proc.). 

Tymczasem Krzysztof Bosak może liczyć według sondażu na 7,41 proc. głosów, zaś Robert Biedroń na 2,54 proc. W badaniu horrendalnie wręcz niski wynik uzyskał Władysław Kosiniak-Kamysz, który w pierwotnym terminie (gdyby wybory odbyły się zgodnie z planem 10 maja) był jednym z faworytów do zajęcia drugiego miejsca i walki o prezydenturę w drugiej turze. W omawianym badaniu prezes PSL zyskał jednak jedynie 1,69 proc. głosów! Ponadto 1,14 proc. ankietowanych zadeklarowało oddanie swojego głosu na jednego z pozostałych kandydatów.

Sprawdź również: Sondaż prezydencki. Wybory 2020. Wojna o 3 miejsce. Kto wygrywa? MAMY WYNIKI

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 25-26.06.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1092 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). Inny kandydat: 1,14%. Dane po uwzględnieniu zdecydowanych wyborców.

Wybory prezydenckie: prezentacja kandydatów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają