Sejm

i

Autor: Materiały prasowe

Najnowszy sondaż "Super Expressu"

Opozycja musi iść razem na wybory. Sondaż nie pozostawia złudzeń

2022-12-06 5:30

Koalicja Obywatelska ma powody do radości! Okazuje się, że większość Polaków (58 proc.) popiera pomysł jednego bloku opozycyjnego, który miałby rzucić wyzwanie PiS. Tak wskazują wyniki nowego sondażu przeprowadzanego na zlecenie Super Expressu przez Instytut Badań Pollster. Zdaniem politologa idei sprzyja specyficzne spojrzenie Polaków na politykę.

Najnowszy sondaż mówi sam za siebie – Polacy chcą wspólnej listy opozycji! Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW, tłumaczy wynik bipolarnym spojrzeniem wyborców na politykę, gdzie zamiast pojedynczych partii widzimy zwalczające się bloki. - Generalnie pokazuje to, że większość w ogóle postrzega Polską politykę w kategoriach bipolarnych, że to starcie wprost obozu liberalnego z obozem konserwatywnym – tłumaczy ekspert. - Wśród tych, którzy nie są mocno zdeklarowani w swoich preferencjach politycznych, którzy się wahają, też może przeważać orientacja na wspólną listę - dodaje.

58 proc. poparcia za wspólną listą opozycji uskrzydli Platformę Obywatelską?

Politolog wskazuje, że wynik sondażu może być argumentem dla zwolenników jednej listy. - Wynik tego sondażu jest miękkim argumentem dla polityków opozycji, zwłaszcza dla polityków Platformy, by nie rezygnować z hasła wspólnej listy. Można się spodziewać, że olbrzymią część niechętnych wspólnej liście stanowią wyborcy PiS, którzy postrzegają podział opozycji, jako coś korzystnego dla ich partii. To sugeruje z kolei, że w elektoratach głównych partii opozycyjnych przeważa mniej lub bardziej postawa jednościowa – podsumował prof. Chwedoruk.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 25-27.11.2022 roku metodą CAWI na próbie 1057 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 pkt. proc.

Poniżej galeria z poradami polityków PiS, jak wygrać wybory

Sondaż. Opozycja musi iść razem na wybory

i

Autor: SE/Robert Bany
Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Marcin Kierwiński: "To że Ziobro nienawidzi się z Kaczyńskim, to jest dość oczywiste" [Raport Walczaka]

Obóz rządzący się rozpada? Zdaniem polityka PO nienawiść Ziobry i Kaczyńskiego widać gołym okiem!

Posłuchaj całej rozmowy!

Listen to "To, że Ziobro nienawidzi się z Kaczyńskim, to jest dość oczywiste - Marcin Kierwiński. RAPORT WALCZAKA" on Spreaker.