Piotr Trytek

i

Autor: Sebastian Wolosz/Polska Press/East News

Wojna w Ukrainie

Polski generał dowódcą misji szkolenia wojsk Ukrainy. Unia Europejska postawiła na Polskę

2022-10-27 19:09

Polski generał Piotr Trytek został w czwartek (27.10.2022) mianowany dowódcą operacyjnym unijnej misji szkolenia ukraińskich żołnierzy - potwierdziła PAP w swoich źródłach. Informację tę jako pierwsza podała brukselska korespondentka radia RMF FM. Generał dywizji Piotr Trytek jest obecnie dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Ma na swoim koncie m.in. służbę w ramach misji w Iraku i Afganistanie.

Polski generał mianowany

17 października Rada UE uzgodniła powołanie Misji Wsparcia Wojskowego na rzecz Ukrainy (EUMAM Ukraine). Jej celem jest zapewnienie indywidualnych, zbiorowych i specjalistycznych szkoleń Siłom Zbrojnym Ukrainy, w tym Siłom Obrony Terytorialnej, oraz koordynacja i synchronizacja działań państw unijnych wspierających realizację tych szkoleń.

EUMAM Ukraine będzie działać na terytorium państw członkowskich UE i będzie mieć kwaterę główną w siedzibie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS) w Brukseli. Dowódcą misji jest wiceadmirał Herve Blejean, dyrektor Wydziału Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych (MPCC) w EEAS. Dwa dowództwa operacyjne powstaną w Polsce i w Niemczech. Większość ćwiczeń ma odbywać się w Polsce.

Przeszklonych w pierwszej fazie ma być około 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Chodzi o uruchomienie misji szkoleniowej jeszcze w listopadzie. Jej budżet ustalono na 106 mln euro na dwa lata. Większość ćwiczeń będzie się odbywać na terenie Polski. "Ukraina wyraźnie wskazała, że ze względów logistycznych to będzie najlepsze rozwiązanie" - mówi rozmówca dziennikarki RMF FM.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Express Biedrzyckiej - Gen. Drewniak: "Dzisiaj Ukraina ma inicjatywę i to Ukraina dyktuje warunki gdzie atakuje" [Express Biedrzyckiej]