Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: Marcin Gadomski Prezydent Andrzej Duda

Ogromna zmiana w 500 plus! Andrzej Duda podpisał dokument. Kiedy wejdzie w życie?

2021-10-22 15:47

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy ws. 500 plus. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną. Dotychczas było inaczej. Czy ta zmiana rzeczywiście wpłynie na jakość wypłacanych do tej pory świadczeń w ramach 500 plus?

Według nowelizacji ustawy o 500 plus, która podpisał Andrzej Duda, obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie – jak obecnie – samorządy. 

W jaki sposób będzie można składać wnioski?

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Na stronie KPRM pojawiła się informacja dotycząca tej zmiany. 

"W celu umożliwienie osobom wykluczonym cyfrowo składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego" – poinformowało biuro prasowe KPRP.

Nowelizacja zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500 plus". Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r. Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Jaki był koszt programu 500 plus w latach 2016–2020?

Koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Kiedy zmiana wejdzie w życie?

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowanie się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Obejrzyj galerię Andrzeja Dudy ze spotkania z harcerzami! 

Sonda
Czy pobierasz 500 plus?