Rehabilitacja na koszt ZUS
Darmowa rehabilitacja przysługuje osobom ubezpieczonym w ZUS, pobierającym zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę. - Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej – tłumaczy Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Szersza oferta rehabilitacji
Zakład kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym (np. w uzdrowisku) lub ambulatoryjnym (np. w gabinecie terapeuty). Na pobyt w sanatorium mogą liczyć osoby m.in. ze schorzeniem: narządu ruchu, układu krążenia czy układu oddechowego. Rehabilitacja ambulatoryjna przysługuje w przypadku schorzeń narządu ruchu i układu krążenia. Co istotne, od lutego możliwa jest też wczesna rehabilitacja powypadkowa w systemie stacjonarnym. Z kolei od 1 kwietnia ruszy też rehabilitacja (w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym) dla osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
Donald Tusk miał pełne ręce roboty. Musiał sam taszczyć pranie i zakupy [ZDJĘCIA]
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka może ją wydłużyć albo skrócić. Skierowany na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie.
Indywidualny program terapii
- Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną - dodaje rzecznik ZUS.
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, także w miejscowościach uzdrowiskowych.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZUS: Rehabilitacja lecznicza ZUS, na której znajdują się również materiały informacyjne w postaci ulotek dotyczące każdego z profili rehabilitacji.