Aktualnie religia w szkole jest realizowana na życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów. Przedmiot ten nie jest obowiązkowy, a uczniowie mogą w zamian uczęszczać na lekcje etyki, bądź w ogóle zrezygnować z religii i etyki.
Czarnek zapowiada: nauka religii albo etyki będzie obligatoryjna
Przemysław Czarnek przedstawił pomysł wprowadzenia obowiązkowej religii lub etyki w szkołach już w 2021 roku na łamach “Gazety Polskiej”. - Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic - zapowiedział szef resortu edukacji.
- To "nic" stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to "nic" służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia - stwierdził Czarnek, nawiązując do protestów w ramach Strajku Kobiet. - Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości - podkreślił.
ZOBACZ TAKŻE: Wiceminister odniósł się do wiązania rąk w oazie. Mówi o wolności religijnej
Od kiedy obowiązkowa religia w szkołach? Zmiany rozłożono na kilka lat
W roku szkolnym 2022/2023 obowiązkowej religii lub etyki z pewnością w szkołach nie będzie. Jeszcze w 2021 roku Czarnek mówił w radiowej Czwórce, że rozwiązanie chciałby wprowadzić od 2023 roku. Obecnie, jak informuje TVN powołując się na słowa rzeczniczki MEiN, resort jest na etapie “prac koncepcyjnych”.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zmianę zamierza rozłożyć na kilka lat - wdrażanie rozpocznie się 1 września 2023 r.:
- od 1 września 2023 dla uczniów klas IV szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
- od 1 września 2024 dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych i I-II klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
- od 1 września 2025 dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i I-III klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
- od 1 września 2026 dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i I-IV klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów
- od 1 września 2027 dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.
Trwa kształcenie nauczycieli do etyki. Kontrowersje wzbudza wybór uczelni
Jak donoszą media, problemem przy wprowadzeniu obowiązkowej religii lub etyki jest przede wszystkim niewystarczająca liczba nauczycieli etyki. Co prawda MEiN przygotowało już projekt dodatkowych szkoleń kadry, jednak trudno na ten moment stwierdzić, czy przyszli nauczyciele etyki zdążą ukończyć podyplomowe studia przed rokiem szkolnym 2023/2024.
Wątpliwości części rodziców uczniów budzi wybór uczelni, które kształcą nauczycieli etyki. Wśród nich są uczelnie związane z konserwatywną fundacją Ordo Iuris oraz akademia Tadeusza Rydzka.
ZOBACZ TAKŻE: Nowy rok szkolny 2022/23. Te zmiany czekają na uczniów w szkołach po powrocie z wakacji