Naczelny Sąd Administracyjny

i

Autor: Andrzej Lange

NSA oddalił wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Hanną Gronkiewicz-Waltz a Komisją Weryfikacyjną

2017-10-05 18:00

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych pomiędzy prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz a tzw. Komisją ds. reprywatyzacji.

Dziś naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny pomiędzy prezydent Warszawy a komisją weryfikacyjną, którą kieruje Patryk Jaki. NSA zdecydował o tym, czy decyzje w sprawie reprywatyzacji w Warszawie wydaje prezydent miasta, czyli Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy jednak komisja. Do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek w tej sprawie złożyła już w czerwcu prezydent Gronkiewicz-Waltz. Chodziło o decyzje w sprawie nieruchomości przy Twardej 8, Chmielnej 70 i Twardej 10.

Oto pełny komunikat NSA opublikowany na oficjalnej stronie sądu: - Postanowieniami z dnia 5 października 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wnioski Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem a Komisją ds. usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Wnioski dotyczyły nieruchomości położonych w Warszawie przy ulicy: Twardej 8 (sygn. akt I OW 178/17), Twardej 10 (sygn. akt I OW 179/17) i Chmielnej 70 (sygn. akt I OW 191/17 oraz I OW 192/17). Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kompetencje obu organów są w istocie zbliżone, chociaż nie tożsame. Natomiast warunkiem zaistnienia sporu kompetencyjnego jest zarówno materialnoprawna, jak też procesowa tożsamość sprawy. Po analizie wniosków NSA doszedł do konkluzji, że wskazywana w nich sytuacja dotyczy dwóch różnych postępowań prowadzonych w ramach odrębnych kompetencji przypisanych przez ustawodawcę dwóm różnym organom, a zatem nie odnosi się do tej samej sprawy w znaczeniu procesowym. Stąd też nie ma podstaw do kwalifikowania takiej sytuacji jako sporu kompetencyjnego w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), co czyni niezasadnym wnioski Prezydenta m.st. Warszawy. Szczegółowe motywy, jakimi kierował się Naczelny Sąd Administracyjny, zostały przedstawione w uzasadnieniach wspomnianych postanowień.

Zobacz: Zwolniony wiceprezydent będzie tłumaczył się przed komisją

Sprawdź: Kolejna decyzja komisji weryfikacyjnej- Marszałkowska 43 wraca do miasta!

Przeczytaj również: Skarbówka weszła na konto prezydent Warszawy! Co się stało?