Nowy sposób realizacji recept. Dostaniesz ją na telefon

2018-02-26 3:00

Już niedługo do apteki pójdziemy po leki nie z papierową receptą, ale z... telefonem komórkowym. Dzięki temu nie będzie pomyłek przy wydawaniu leków, a lekarze zyskają więcej czasu dla chorych.

Pierwsza elektroniczna recepta zostanie wystawiona już w kwietniu w Siedlcach lub Skierniewicach, bo właśnie w tych dwóch miastach testowane jest nowe rozwiązanie. Od 2020 r. e-recepty mają być obowiązkowe w całym kraju. Jak ma to działać w praktyce? Lekarz wystawi dokument w swoim komputerze i podpisze cyfrowo. W wybranej przez pacjenta aptece odczyta e-receptę farmaceuta. Zanim wyda leki, poprosi o PESEL i kod dostępu. Pacjent otrzyma go wcześniej SMS-em lub e-mailem. A co z seniorami, którzy nie posługują się biegle komórką i nie korzystają z internetu? Nie muszą się niczego obawiać. - Takie osoby otrzymają papierowy wydruk informacyjny. Będzie zawierał wszystkie potrzebne informacje, a więc PESEL i kod dostępu. Ten kod farmaceuta zeskanuje w aptece - wyjaśnia Karolina Gorzka, rzeczniczka Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

E-recepta ma być dużym ułatwieniem dla pacjentów i lekarzy. - Zniknie problem nieczytelnych recept, dzięki czemu unikniemy pomyłek w odczytywaniu nazwy leku - podkreśla Marian Witkowski z Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ponadto pacjenci zyskają możliwość zrealizowania każdego leku w innej aptece - bez odpisu recepty i oczekiwania na lekarstwo. Takiego dokumentu nie będzie też można sfałszować. Wprowadzenie elektronicznych recept skróci czas ich wystawiania - lekarze będą mieli więcej czasu dla chorych, zaoszczędzą codziennie nawet pół godziny, które musieli poświęcać na wypełnienie papierowych druków.

Zobacz także: Aptekarz nie sprzeda ci prezerwatywy!