Gigantyczne podwyżki dla posłów! Wiemy, na co je wydadzą

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Mateusz Kudła, 2007 Gigantyczne podwyżki dla posłów! Wiemy, na co je wydadzą

Nowy sondaż partyjny. Nowy Ład nie pomaga PiS-owi. Za to Konfederacja tuż za PO

2021-06-21 12:21

Sytuacja na polskiej scenie politycznej w ostatnich miesiącach zmienia się jak w kalejdoskopie. O ile Prawo i Sprawiedliwość pozostaje niezagrożone na pierwszym miejscu w każdym sondażu, o tyle już dalej robi się coraz ciekawiej. Najnowszy sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" może załamać Borysa Budkę. Lider PO zamiast gonić uciekającą mu partię Szymona Hołowni musi oglądać się już za plecy, gdzie czyha już Konfederacja, która odnotowała bardzo duży wzrost poparcia!

Sondaż IBRiS (zlecony przez dziennik "Rzeczpospolita") wykazał, że w stosunku do poprzedniego badania zyskało m.in. prowadzące Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wybrało 34,7 proc. ankietowanych , co w porównaniu z badaniem majowym oznacza wzrost o niespełna 1 punkt procentowy. - PiS broni więc swojego terenu i stanu posiadania mimo niepewnej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i konieczności korzystania z głosów innych ugrupowań – np. Konfederacji przy wyborze RPO - ocenia dziennik. Na ważny i z całą pewnością martwiący Jarosława Kaczyńskiego aspekt zwróciła natomiast uwagę prof. Ewa Marciniak z UW. - Nie widać za to efektu obietnic składanych przez partię władzy w Polskim Ładzie – stwierdziła.

Zobacz: Kościół dobił targu z PiS. Ważna ustawa, której nie chcą Polacy!

Drugie miejsce w sondażu zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni. - W maju to najmłodsze ugrupowanie na scenie politycznej popierało 18,6 proc. respondentów, a w czerwcu 20,2 proc. Wydaje się więc, że Hołownia pewnie czuje się na drugim miejscu politycznego podium i to bez spektakularnych akcji politycznych w tym kierunku - czytamy.

Express Biedrzyckiej - Kamil Bortniczuk: Gowin okaże się nagi

Naprawdę ciekawie jest natomiast na dalszych miejscach. Koalicja Obywatelska straciła względem majowego badania 1,6 proc., tym samym notując zaledwie 13 proc. wskazań. Tymczasem bardzo wyraźny wzrost odnotowała Konfederacja z 6,9 proc. w maju do 10,3 w najnowszym badaniu. Coś, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawałoby się absolutną fikcją (prześcignięcie KO przez Konfederację) ma szansę zaistnieć już za miesiąc (przy ew. podobnych wynikach spadkowych i wzrostowych).  Do Sejmu dostałaby się również Lewica, która odnotowała delikatny spadek (z 10,4 proc. na 9,1). - PSL-Koalicja Polska tradycyjnie ociera się o próg wyborczy – tym razem z sukcesem – wskazało ją 5,1 proc. respondentów (w maju 4,9) - dodaje dziennik.

Wyniki sondażu skomentował ciekawie m.in. Robert Winnicki z Konfederacji:

Dziennik poinformował też, że gdyby wybory odbywały się w najbliższa niedzielę, wzięłaby w nich udział niespełna połowa badanych (49,7 proc.). - To kolejny miesiąc, w którym badani wyrażają umiarkowane zainteresowanie pójściem do urn. Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 roku, frekwencja była wyraźnie wyższa i wyniosła prawie 62 proc. uprawnionych do głosowania - skonkludowano.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE