Od wielu miesięcy toczą się spekulacje o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki, jakkolwiek w ostatnim czasie znacząco przybrały one na sile. Coraz gorsze sondaże Platformy Obywatelskiej sprawiają, że mnożą się spekulacje o tym, jakoby nawet już w tym miesiącu były premier miał zastąpić Borysa Budkę i stanąć na czele partii. Według ustaleń "Gazety Wyborczej" w trakcie ich ubiegłotygodniowego spotkania miało dojść do przyklepania układu takiego układu.
Zobacz: Sensacja! Donald Tusk jednak ma wrócić przewodzić PO. "Budka się pogodził..."
Czy ewentualny powrót Donalda Tuska do polskiego polityki zwiększy szansę opozycji na zwycięstwo z partią rządzącą? Tak uważają przedstawiciele PO. Problem w tym, że ich zdanie niekoniecznie podzielają Polacy. "Jaki efekt dla opozycji przyniósłby zapowiadany powrót Donalda Tuska do bieżącej polityki?" - takie pytanie zadała respondentom pracownia United Surveys na zlecenie DGP i RMF FM. Uzyskane wyniki mogą naprawdę zafrapować byłego premiera!
Polacy są mocno podzieleni w kwestii tego, czy powrót Donalda Tuska do krajowej polityki wzmocni, czy też raczej osłabi opozycję. O ile w pierwszym wariancie tak uważa 35 proc. uczestników badania (z czego pewnymi tego było 11,7 proc., zaś raczej 23,2 proc.), o tyle więcej wskazało, że jednak zadziałałoby to destrukcyjnie na opozycję. Taką opcję wskazało aż 41 proc. ankietowanych (z czego pewnymi tego było 14,2 proc., zaś raczej 26,6 proc.)!
Jak przekłada się to na elektoraty? 85 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej z 2019 roku uważa, że były premier da opozycji paliwo. Optymistycznie nastawieni są także głosujący na Lewicę. 64 proc. z nich twierdzi, że Tusk byłby dla opozycji wzmocnieniem. Z drugiej strony na jego destrukcyjne działanie wskazała większość wyborców PiS-u (67 proc.) oraz PSL-Kukiz’15 (68 proc.).
Ponadto 24,3 proc. nie wie, jak powrót Tuska wpłynie na notowania opozycji. Najbardziej niezdecydowany jest elektorat Konfederacji - ponad połowa wybrała tę opcję.
Wyniki sondażu skomentował dla DGP ważny przedstawiciel PO. – Jak na polityka, który od kilku lat nie jest aktywny na polskiej scenie, to dobry wynik – miał stwierdzić. Podkreślił przy tym, że PiS obawia się Tuska, bo wygrywał z prawicą i ma zdolność jednoczenia czy budowania szerszych konstrukcji politycznych. Jego zdaniem, badanie pokazuje, że Tusk dla dobra opozycji powinien się zaangażować w bieżącą politykę.