Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.
Jak przypominała "Gazeta Wyborcza" Zielonacki urodził się w 1954 roku i z wykształcenia jest prawnikiem. W 1976 r. ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Prawnych PAN. W 1981 r. obronił doktorat pt. "Zawarcie małżeństwa". W latach 1981-83 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu zakończoną egzaminem sędziowskim. W tym samym roku zdał egzamin radcowski i poza pracą w PAN wykonywał do 1991 r. zawód radcy prawnego. W 1989 r. uzyskał wpis na listę adwokatów. Od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką zaś od 2009 roku jest adiunktem w prywatnej Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Na Krajowym Zjeździe Adwokatury w 2016 r. został wybrany na członka Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Jest też arbitrem Sądu Arbitrażowego Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski. W stanie wojennym odbywał aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu. Następnie pracował jako radca prawny i adwokat.
Dr prawa adwokat Andrzej Zielonacki 26Vl po zaprzysiężeniu
— Mirosława Masłowska (@Mir_Maslowska) 9 czerwca 2017
przez PAD zastąpi S Biernata w TK pic.twitter.com/OZe2AqrJUy
"GW" przypominała przed wyborem Zielonackiego, że w TK, jak normuje konstytucja, powinny zasiadać osoby "wyróżniające się wiedzą prawniczą". Tymczasem w sylwetce Zielonackiego ciężko znaleźć, aby ten kiedykolwiek zajmował się prawem konstytucyjnym. Wytyka mu się również fakt, że 2010 roku należał do Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego i że aż do wyboru działał w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz także: Sondaż. Czy Polacy gotowi są zrezygnować z TVP, aby nie płacić abonamentu?