Trybunał Konstytucyjny

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Nowy sędzia Trybunału Konstytucyjnego - kim jest Andrzej Zielonacki?

2017-06-09 14:49

Adwokat Andrzej Zielonacki będzie nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek, krótko przed północą, wybrał go Sejm. Zastąpi na tym stanowisku wiceprezesa TK Stanisława Biernata, którego kadencja upływa 26 czerwca. Za wyborem zgłoszonego przez PiS Zielonackiego opowiedziało się 227 posłów, 175 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Kim jest nowy sędzia TK?

Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

Jak przypominała "Gazeta Wyborcza" Zielonacki urodził się w 1954 roku i z wykształcenia jest prawnikiem. W 1976 r. ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Następnie rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Prawnych PAN. W 1981 r. obronił doktorat pt. "Zawarcie małżeństwa". W latach 1981-83 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu zakończoną egzaminem sędziowskim. W tym samym roku zdał egzamin radcowski i poza pracą w PAN wykonywał do 1991 r. zawód radcy prawnego. W 1989 r. uzyskał wpis na listę adwokatów. Od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką zaś od 2009 roku jest adiunktem w prywatnej Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Na Krajowym Zjeździe Adwokatury w 2016 r. został wybrany na członka Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Jest też arbitrem Sądu Arbitrażowego Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski. W stanie wojennym odbywał aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu. Następnie pracował jako radca prawny i adwokat.

 

 

"GW" przypominała przed wyborem Zielonackiego, że w TK, jak normuje konstytucja, powinny zasiadać osoby "wyróżniające się wiedzą prawniczą". Tymczasem w sylwetce Zielonackiego ciężko znaleźć, aby ten kiedykolwiek zajmował się prawem konstytucyjnym. Wytyka mu się również fakt, że 2010 roku należał do Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego i że aż do wyboru działał w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz także: Sondaż. Czy Polacy gotowi są zrezygnować z TVP, aby nie płacić abonamentu?