Przemysław Czarnek

i

Autor: Paweł Skraba/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

MEDUM ZAMIAST NETFLIXA?

Nowy pomysł Czarnka przekona młodzież? Konkurs wygrał wspólnik kuzyna Kaczyńskiego

2022-09-22 15:56

Minister edukacji i nauki Przemysł Czarnek ogłosił pomysł stworzenia edukacyjnej platformy streamingowej dla młodzieży. Według ustaleń TVN24 konkurs na jej stworzenie wygrała fundacja, której prezesem jest Piotr Mikołajczak - muzyk i producent związany z TVP oraz wspólnik kuzyna Jarosława Kaczyńskiego.

Przemysław Czarnek ogłosił pomysł stworzenia Multimedialnej Edukacji Młodzieży (MeduM). W rozmowie z “Tygodnikiem Sieci” przyznał, że “zdaje sobie sprawę z tego, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji i są na platformach streamingowych”. 

- Dlatego zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych - przekazał Czarnek. 

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany na maturze na niespotykaną skalę! Czarnek zapowiada pracę w grupach na egzaminie

Sedno Sprawy - Przemysław Czarnek

Czym jest MeduM? Budżet konkursu to 29 mln zł 

Jak informuje MEiN “celem przedsięwzięcia MeduM jest stworzenie i upowszechnienie wśród uczniów w wieku 12-18 lat multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia w Polsce oraz umieszczenie ich na utworzonej na potrzeby tego działania platformie streamingowej VoD, spełniającej wymagania w zakresie dostępności, w szczególności dla osób wymagających specjalnego wsparcia w procesie edukacji”. 

Budżet konkursu wynosi 29 mln zł. 7 mln zł zostało przeznaczone na utworzenie platformy streamingowej VoD, a 22 mln zł na opracowanie multimedialnych materiałów edukacyjnych w obszarach: historii Polski (ze szczególnym uwzględnieniem historii gospodarczej i politycznej), historii sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury (w ujęciu polskiego dziedzictwa narodowego), innowacyjności produktów i usług, komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ich transferu do gospodarki.

Nowy pomysł Czarnka. Konkurs wygrała fundacja wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego

Konkurs na utworzenie platformy oraz stworzenie multimedialnych materiałów w obszarze “historia Polski” wygrała Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej - donosi TVN24. Jak zauważa telewizja, prezesem fundacji jest związany z TVP muzyk i producent Piotr Mikołajczak. Jest on także wspólnikiem Jana Marii Tomaszewskiego - brata ciotecznego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - w firmie Houseboat. 

Mikołajczak pytany przez TVN24 o doświadczenie w tworzeniu serwisów streamingowych odparł: “Na MeduM nie mam podpisanej jeszcze umowy, więc nie ma jeszcze o czym mówić”. Wskazał natomiast, że zajmuje się produkcją filmów historycznych od dwudziestu lat, a w ostatnich latach produkował serial "Leśniczówka" dla TVP1.

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?

Informator z KPRM: MeduM to zbędny pomysł. Ktoś chce mieć własne królestwo 

Anonimowy informator z Kancelarii Premiera skomentował w rozmowie z dziennikarzami pomysł Czarnka jako “zbędny”, bo w Polsce istnieją już podobne projekty. - To pomysł zbędny. Nie wiem, dlaczego budują nowe medium. Ale rozumiem, że ktoś chce mieć własne królestwo - ocenił. 

- Minister Czarnek wie, że w przyszłych wyborach istotne jest dotarcie do młodzieży. Uruchomienie tego projektu teraz da pierwsze wyniki na poziomie marca-kwietnia, w obszarze wyborczym. Silne dofinansowanie spowoduje wyprodukowanie ponad 200 klipów, które będzie można wykorzystać w różnych mediach społecznościowych. A Piotr Mikołajczak jest zdolnym script writerem i ciekawym muzykiem. To dość zdolna postać wielomedialna - wskazał urzędnik. 

ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Czarnek bierze się za zmiany w WF. "W ministerstwie trwają prace"