Krzysztof Czabański

i

Autor: Shutterstock; Paweł Skraba/Super Express

wojna o media publiczne

Nowy krok Rady Mediów Narodowych. Robi się coraz ostrzej, "nowy etap, sądowy"!

2023-12-27 13:53

Po chwilowym przestoju wynikającym ze świąt, wojna o władzę w mediach publicznych powróciła ze zdwojoną siłą. W środę 27 grudnia ogłoszono już, że w Sejmie wylądował wniosek o wotum nieufności dla ministra Bartłomieja Sienkiewicza i projekt prezydenta nie dopuszczający do przyznania TVP 3 mld złotych. Ponadto Rada Mediów Narodowych ogłosiła, że nowym prezesem TVP został Michał Adamczyk. To wciąż jednak nie koniec "atrakcji"! RMN wyznaczyła też pełnomocnika prawnego, który zaprezentuje stanowisko Rady przed sądem. Został nim radca prawny Marek Sterniczuk.. - Batalia o media publiczne wchodzi w nowy etap, sądowy - zdradził portalowi Interia.pl jeden z jej członków.

Jak informuje portal, Rada Mediów Narodowych wyznaczyła na ten tydzień szereg posiedzeń. Mają się odbywać codziennie do końca roku. Na środowym posiedzeniu, które rozpoczęło się o godzinie 11, Rada ma wyznaczyć pełnomocnika prawnego, który będzie prezentował jej stanowisko przed sądem rejestrowym. Z ustaleń wynika, że ma nim zostać radca prawny Marek Sterniczuk. - Udziela radcy prawnemu Markowi Sterniczukowi pełnomocnictwa do przedstawienia stanowiska w sądzie rejestrowym rozpatrującym wnioski o dokonanie zmian w rejestrze przedsiębiorców w zakresie wynikającym z uchwał z 19 grudnia 2023 r. przyjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działającego jako Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. - czytamy.

Marek Sterniczuk to ekspert z zakresu prawa gospodarczego, zwłaszcza w zakresie prawa zamówień publicznych. W latach 2021-2023 był kierownikiem operacyjnym i radcą prawnym państwowego giganta - Polskiej Grupy Energetycznej.

Zobacz: Nowy ruch PiS w wojnie o media! Sienkiewicz zostanie odwołany?! Jest wniosek!

Od członków Rady można usłyszeć, że wszyscy szykują się teraz do batalii sądowej, bo tam przenosi się ciężar decyzji. Rada nie jest stroną w postępowaniu przed sądem rejestrowym, chce jednak skorzystać z formuły "przyjaciela sądu" i w ten sposób zaprezentować swoją opinię na temat tego, kto jest legalnie wybranym zarządem TVP i innych spółek medialnych. Rada Mediów Narodowych przegłosowała w środę uchwałę w tej sprawie.

Rada wraz z uchwałą wydała też stanowisko, w którym czytamy m.in., że "podjęte przez Ministra uchwały (dotyczące zmian we władzach mediów publicznych - red.) są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, a także z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. ustawą o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1722), ustawą z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1595) oraz ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 692)". - Stosowanie w sposób bezpośredni Kodeksu spółek handlowych narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej. Działanie Ministra Kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli mediów publicznych w obowiązującym porządku konstytucyjnym i demonstracja uzależnienia ich od władzy wykonawczej" - czytamy w stanowisku RMN.

Rada odniosła się także do uchwały Sejmu z 19 grudnia 2023, na którą powoływał się minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, dokonując zmian we władzach mediów publicznych. Rada uznaje tę uchwałę za "bezsprzecznie niewywołującą skutków prawnych". - Dokument ten stanowi jedynie wyraz woli większości sejmowej, i nie wywołuje żadnych skutków powszechnie wiążących. Nie ma bowiem dla tego typu uchwały miejsca w systemie źródeł powszechnie obowiązującego prawa - uznaje RMN. 

Sprawdź: Wojna o TVP. Michał Adamczyk nowym prezesem?! Wydał już oświadczenie, mocne słowa

- Wobec powyższego, stwierdzić należy, że działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęte w celu odwołaniu dotychczasowych oraz o powołaniu nowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej nie znajdują żadnych podstaw prawnych. Są oparte na samowoli, arbitralności i braku jakiegokolwiek legalizmu w działaniu władzy publicznej - napisano w stanowisku Rady.

Sonda
Jak oceniasz program informacyjny 19:30 w TVP?
Awantura przed gmachem TVP
Nasi Partnerzy polecają