Nowe zasady dla L-4

2015-07-15 15:37

Od 2016 roku lekarze nie będzie mieli już wymogu wypisywania druków zwolnień lekarskich i przekazywania ich do ZUS oraz pracodawcy chorego. Zwolnienie lekarskie zostanie przesłane droga elektroniczną. Pozwoli to także na szybsze zweryfikowanie tego, czy pracownik rzeczywiście choruje.

Szpital pacjent lekarz
Autor: Archiwum serwisu

Do tej pory lekarz musiał ręcznie wypisać druku L-4, a potem przekazywać jego oryginału do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a kopii do pracodawcy. Od przyszłego roku zwolnienia lekarskie będą przesyłane drogą elektroniczną. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jednak jeszcze przez dwa lata nadal będzie funkcjonował obecny sposób wystawiania zwolnień. To lekarze poprosili, by papierowe drugi nadal były honorowane. Po co w ogóle wprowadzane zostaną te zmiany? Choćby po to, by łatwiej kontrolować czy pracownik jest chory. Do tej pory, jeśli zwolnienie lekarskie było wystawione na krótki okres, to zanim L-4 trafiło do ZUS, to jego okres ważności mógł minąć. Po zmianach ZUS będzie miał wszystkie informacji o zwolnieniu od razu. Zmiany mają przynieść ministerstwu oszczędności i to wynoszące około 212 milionów zł.

Zobacz: Największa PORAŻKA 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej to... GŁOSUJ!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki