CO STANIEJE, CO ZDROŻEJE?

Nowa lista leków refundowanych. Zmiana cen leków od 1 listopada 2022

2022-10-26 5:10

Znamy projekt nowej listy leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od listopada 2022. Dla seniorów mam informacje dobre oraz złe, bo cześć leków stanieje, a cześć zdrożeje. Mniej trzeba będzie zapłacić za leki na przerost prostaty i chorobę Parkinsona. Więcej będą kosztowały leki na cukrzycę oraz astmę. W galerii niżej znajdziecie konkretne informacje dotyczące leków.

Leki refundowane od listopada 2022 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt nowej listy refundacyjnej. Dopłaty zmniejszą się dla 432 leków. Z obniżek najbardziej zadowoleni będą mężczyźni cierpiący na przerost gruczołu krokowego. Stosowany przez nich Finaster stanieje bowiem z 25,25 zł na 12,80 zł, a za leki Finamef, Androster i Adaster pacjenci zapłacą mniej niż 10 zł. Obniżką objęty będzie też lek dla cierpiących na chorobę Parkinsona: Respirol SR stanieje z 77,11 do 65,41 zł.

Pacjenci zapłacą więcej za 222 leków

Po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej zwiększą się dopłaty do 222 leków. Złe wieści mamy m.in. dla chorych na cukrzycę, którzy zapłacą więcej m.in. za produkty: Januvia, Janumet i Galvus. Dwa pierwsze z nich zdrożeją znacząco, bo z 53,27 zł do 115,32 zł. Duża podwyżka dotknie też leki na nowotwory złośliwe – najbardziej zdrożeje Zofran (z ok. 17 zł do ponad 36 zł). Droższe będą też leki dla astmatyków i chorych na POChP. Produkty: Bumofix Easyhaler, DuoResp Spiromaxi Salmex będą kosztowały o 10,20 zł więcej niż w październiku. Na listopadowej liście refundacyjnej nie pojawią się nowe, darmowe leki dla seniorów w wieku 75 plus.

W galerii znajdziesz przykładowe dopłaty i obniżki cen leków dla pacjenta:

Komornicki o uderzeniu bombą atomową: "Musimy uspokajać atmosferę. Takiego zagrożenia dla Polski nie ma" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?

Miało być lepiej, a wyszło jak zawsze? Polacy boją się śmierci w kolejce do lekarza!

Posłuchaj, co o sytuacji w służbie zdrowia mówią zwykli ludzie.

Listen to "UPADEK ochrony zdrowia! Termin za 4 lata. Nie doczekam LEKARZA!" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany