Sejm

i

Autor: flickr.com Sejm

Nieoficjalne informacje

Nieoficjalnie: PiS złoży projekty zmian m.in. w konstytucji ws immunitetu formalnego

2022-11-08 21:10

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa, wynika, że kierownictwo PiS zdecydowało we wtorek, 8 listopada o złożeniu projektu zmian w konstytucji oraz w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora - chodzi o zniesienie immunitetu formalnego. PAP, powołując się na źródła w partii rządzącej, podaje, że projekt ma się pojawić w tym tygodniu.

Zniesienie immunitetów formalnych. Prezes PiS komentuje

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o zniesieniu immunitetów formalnych dla parlamentarzystów i sędziów mówił podczas kilku ostatnich weekendowych spotkań z mieszkańcami różnych miast. Jego zdaniem, immunitet materialny musi zostać zachowany, bo nie może być tak, że poseł odpowiada karnie za to, jak głosuje, albo za to, co mówi z mównicy. Natomiast, jak mówił Kaczyński, immunitet nie powinien chronić w takich przypadkach, gdy np. poseł czy sędzia kradnie albo po pijanemu jeździ samochodem.

Kaczyński pytany w minioną sobotę (5 listopada) na spotkaniu w Ełku, czy jest szansa na zniesienie immunitetów sędziów i parlamentarzystów, powiedział: "My tę sprawę postawimy jeszcze w tej kadencji, ale jesteśmy przekonani, że to nie przejdzie". "Natomiast, jeżeli wygramy kolejne wybory, to na uszach staniemy, żeby to znieść, bo to jest horrendum" – zadeklarował.

Immunitet formalny. Przed czym chroni posła?

Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawa o zmianie konstytucji

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Sonda
Czy immunitety formalne dla posłów powinny zostać zniesione?
Jan Maria Jackowski: "Premier doskonale zdaje sobie sprawę jaka jest realna, a nie propagandowa sytuacja państwa" [Express Biedrzyckiej]