Morawiecki ratuje PiS

i

Autor: Olivier Hoslet/AP

Nieoczekiwany sukces Mateusza Morawieckiego. Do Polski wróci COŚ absolutnie WYJĄTKOWEGO

2020-12-27 10:22

Podczas gdy Polacy zasiadali do wigilijnego stołu, między Warszawą, a Budapesztem trwały poważne negocjacje. Zwycięsko wyszedł z nich premier Mateusz Morawiecki. Dzięki porozumieniu z premierem Victorem Orbanem do Polski wróci wyjątkowy eksponat. Do tej pory wielu nie miało pojęcia o jego istnieniu.

Do Polski trafi zbroja Zygmunta III Augusta, która do tej pory znajdowała się w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Zbroja została wykonana w XVI wieku. Młodemu Zygmuntowi, przyszłemu królowi Polski podarował ją cesarz Ferdynanda I, z okazji ślubu z jego córką, Elżbietą. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o swoim sukcesie w mediach społecznościowych. -  24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia, rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych. To kolejny przykład naszych doskonałych relacji z Węgrami, partnerskiej współpracy oraz osobistej przychylności premiera Viktora Orbana - napisał. 

Jak dodał będzie to z pewnością jedyna w pełni zachowana zbroja polskiego króla w muzealnych zbiorach w naszym kraju. Według dokumentów zbroja została wykonana przez płatnerza z Innsbrucku. Znajdują się na niej inicjały E oraz S, od imion Elisabetha i Sigismund. Mateusz Morawiecki wyjaśnił również jak zbroja znalazła się w Muzeum Narodowym w Budapeszcie. - Otóż po I Wojnie Światowej, w ramach umowy o podziale zbiorów wiedeńskich przekazano ją do Budapesztu, bowiem uważano wówczas, że została wykonana z okazji zaręczyn wnuczki cesarza Maksymiliana I arcyksiężniczki Marii z Ludwikiem, synem węgierskiego króla Władysława II. Jednak w 1939 roku austriacki badacz Bruno Thomas ustalił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż zbroja należała do Zygmunta II Augusta - napisał premier. 

Morawiecki jest jak Kazimierz Wielki! Europoseł przesadził? Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 173 [WIDEO]