Tradycja Różanego Poniedziałku, jako hucznego zakończenia karnawału, podczas którego obśmiewa się polityków sięga XIX wieku. Na tegorocznej paradzie w Düsseldorfie swoje prace zaprezentował rzeźbiarz Jacques Tilly, który co roku przygotowuje na tę okazję makiety nawiązujące do aktualnych wydarzeń politycznych. Tradycyjnie wśród "wyróżnionych" przez artystę polityków znalazł się Jarosław Kaczyński. W tym roku stał on na jednej z platform razem z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Politycy trzymają wspólnie sierp i młot z napisem: "Prawicowa Dyktatura":
Karnawałowa parada w Düsseldorfie #PrawicowaDyktatura pic.twitter.com/CO0aKQLZB2
— ADAM (@adam_abramczyk) 12 lutego 2018
Warto przypomnieć, że to już trzeci rok z rzędu Kaczyński pojawia się w pracach rzeźbiarza. W ubiegłym roku wspólnie z Donaldem Trumpem, Victorem Orbanem, Wladimirem Putinem i Recepem Erdoganem został przedstawiony jako robak, jedzący liść z napisem "demokracja":
Różany poniedziałek w Düsseldorfiehttps://t.co/9BuqbBQv2x pic.twitter.com/4duEnyjpua
— KOD (@Kom_Obr_Dem) 27 lutego 2017
Jeszcze mocniejsza makieta pojawiła się w 2016 roku. Przedstawiała ona wówczas prezesa PiS w mundurze generalskim i ciemnych okularach, depczącego leżącą u jego stóp kobietę. Kobieca postać była ubrana w biało-czerwony strój, na którym widnieje napis "Polska":
Parada w Dusseldorfie - niemiecki cyrk. pic.twitter.com/UNQgKF9wQI
— argumenty.net (@argumentynet) 9 lutego 2016
Były premier i tak został jednak potraktowany łagodnie względem Donalda Trumpa:
Literature & Satire Newshttps://t.co/UBmQZdAGqE#literature #satire #technology #dsnworld
— JodyScott lit estate (@jodyscottinfo) 13 lutego 2018
Zobacz także: 94. miesięcznica smoleńska. Kaczyński o antysemityzmie, szatanie i pomniku Lecha Kaczyńskiego