Leopard 2 A5.jpg

i

Autor: Bundeswehr-Fotos Leopard 2 A5 na wyposażeniu Bundeswehry

Wojna w Ukrainie

Niemcy wspierają walczącą Ukrainę. Ukraina otrzymała 18 Leopardów

2023-03-27 18:14

Jak informuje "Spiegel" powołując się na anonimowe źródła Ukraińcy otrzymali od Niemców 18 czołgów Leopard 2. Zgodnie z informacjami przekazanym przez "Spiegel" czołgi wysłane zostały z Niemiec pod koniec ubiegłego tygodnia a niedawno przekazano je na granicy z Ukrainą. Polska również przekazała Ukrainie czołgi Leopard.

Niemcy wspierają walczącą Ukrainę. Przekazano czołgi Leopard 2

Poza czołgami Leopard 2, Ukraina otrzymała od Niemiec około 40 bojowych wozów piechoty Marder. Niemiecki rząd nie publikuje szczegółowych danych ze względu na bezpieczeństwo. Jak donoszą źródła "Spiegla" Ukraina otrzymała czołgi Leopard z "dużym pakietem broni i części zamiennych".

Przez ostatnie tygodnie ukraińskie załogi oraz żołnierze wyznaczeni do obsługi pojazdów Marder były szkolone przez armię niemiecką. Szkolenia odbywały się na poligonach w Münster i Bergen w północnych Niemczech - informuje RMF 24.Polska również przekazała wschodnim sąsiadom czołgi Leopard - miesiąc temu. 

Czołgi Leopard 2. Czym się charakteryzują?

Leopard 2 to niemiecki czołg podstawowy, produkowany od 1979 roku przez przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann. Producent reklamuje je jako "czołowy czołg bojowy na świecie", który od prawie pół wieku łączy aspekty siły ognia, obrony, szybkości i zwrotności, dzięki czemu sprawdza się w różnorakich działaniach bojowych. To jeden z najbardziej renomowanych czołgów na świecie, prawdopodobnie ustępujący jedynie produkowanemu w Stanach Zjednoczonych czołgowi M1 Abrams" - wyjaśnia RMF 24.

Czołgi Leopard 2 były wykorzystywane podczas działań militarnych w Kosowie i Bośni, w Afganistanie czy Syrii.

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?
Wieczorny Express - Włodzimierz Zientarski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany