Czołg Leopard 2A4

i

Autor: Polska Grupa Zbrojeniowa/materiały prasowe Czołg Leopard 2A4

Morawiecki komentuje

Niemcy podjęli decyzję ws. czołgów dla Ukrainy. Klamka zapadła

2023-01-25 14:39

Temat przekazania czołgów leopard Ukrainie od jakiegoś czasu wywoływał spore emocje. Choć Polska była zdecydowana, by wesprzeć w ten sposób wschodnich sąsiadów, liczyła na poparcie ze strony Niemiec. Berlin w końcu odpowiedział na wniosek złożony przez nasz kraj. Decyzja została ostatecznie podjęta.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał wiadomość o wniosku, w którym Polska pytała Niemcy o zgodę na przekazanie czołgów Ukrainie. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Rzecznik prasowy gabinetu Olafa Scholza, Steffen Hebestreit, przekazał pomyślną wiadomość. - Na dzisiejszym posiedzeniu rządu kanclerz ogłosił dalsze wsparcie dla Ukrainy poprzez wysłanie czołgów Leopard 2 – napisał na Twitterze i dodał, że stosowną zgodę otrzymają też kraje partnerskie, czyli między innymi Polska. Zapewnił, ze wszystko jest koordynowane z partnerami międzynarodowymi. Do Ukrainy ma trafić 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Szczegóły ma podać w oficjalnym wystąpieniu w  Bundestagu Olaf Scholz.

Premier Mateusz Morawiecki szybko umieścił na Twitterze podziękowania w języku angielskim. - Decyzja, by wysłać Leopardy Ukrainie, to wielki krok naprzód, w celu zatrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi – napisał w przełożeniu na polski. Dla Ukrainy to bez wątpienia ważna decyzja, która pomoże w skutecznej obronie przed Rosją.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Pszczel o rosyjskich oligarchach: "Dla nich ta wojna jest bezsensowna i niezgodna z interesami" [Express Biedrzyckiej]