Wyrzutnia rakiet Patriot

i

Autor: Morning Calm Weekly Newspaper Installation flickr.com Wyrzutnia rakiet Patriot

WAŻNA DEKLARACJA

Niemcy oferują Polsce wsparcie. Chodzi o systemy obrony Patriot

2022-11-21 9:29

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony Patriot i myśliwce typu Eurofighter. Jej oferta ma związek z wybuchem rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch Polaków.

- Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej - powiedziała Lambrecht, którą cytuje w poniedziałek niemiecka agencja dpa.

Lambrecht oświadczyła, że NATO musi poprawić swoją obronę powietrzną. Dotyczy to partnerów NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które graniczą bezpośrednio z Rosją i Ukrainą.

Niemieckie samoloty będą strzegły polskiego nieba? Oficjalna propozycja jeszcze nie padła

W ubiegłym tygodniu Niemcy zaoferowały Polsce pomoc w nadzorowaniu przestrzeni powietrznej po eksplozji rakiety w Przewodowie. - Może to nastąpić już jutro, jeśli Polska tego chce - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony podczas konferencji prasowej. 

Rozmowy na ten temat miała przeprowadzić z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. "Liczba myśliwców, jak również strefa, którą miałyby patrolować, musiałyby zostać uzgodnione z Polską" - napisało Deutsche Welle.

Jak donosi TVN24, oficjalna propozycja takiej pomocy jeszcze nie padła. "Niemiecki resort obrony nie wystosował jeszcze oficjalnej propozycji dot. możliwości skorzystania z niemieckich Eurofighterów do patrolowania nieba nad Polską. Sprawa została jedynie zasygnalizowana na roboczo polskiemu Attaché Obrony w Berlinie. Rozmowy w tej sprawie będą prowadzić resorty obrony obu krajów"  - dowiedzieli się dziennikarze od Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. 

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Niemcy mają moralny dług wobec Ukrainy i Polski
Sonda
Czy wybuch w Przewodowie wywoła eskalację wojny, czy będzie pojedynczym incydentem?
Listen to "Jak się zachować podczas bombardowania? Polski żołnierz radzi, gdzie się ukryć! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.