Wyrzutnia rakiet Patriot

i

Autor: Morning Calm Weekly Newspaper Installation flickr.com Wyrzutnia rakiet Patriot

WAŻNA DEKLARACJA

Niemcy oferują Polsce wsparcie. Chodzi o systemy obrony Patriot

2022-11-21 9:29

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony Patriot i myśliwce typu Eurofighter. Jej oferta ma związek z wybuchem rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch Polaków.

- Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej - powiedziała Lambrecht, którą cytuje w poniedziałek niemiecka agencja dpa.

Lambrecht oświadczyła, że NATO musi poprawić swoją obronę powietrzną. Dotyczy to partnerów NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które graniczą bezpośrednio z Rosją i Ukrainą.

Niemieckie samoloty będą strzegły polskiego nieba? Oficjalna propozycja jeszcze nie padła

W ubiegłym tygodniu Niemcy zaoferowały Polsce pomoc w nadzorowaniu przestrzeni powietrznej po eksplozji rakiety w Przewodowie. - Może to nastąpić już jutro, jeśli Polska tego chce - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony podczas konferencji prasowej. 

Rozmowy na ten temat miała przeprowadzić z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. "Liczba myśliwców, jak również strefa, którą miałyby patrolować, musiałyby zostać uzgodnione z Polską" - napisało Deutsche Welle.

Jak donosi TVN24, oficjalna propozycja takiej pomocy jeszcze nie padła. "Niemiecki resort obrony nie wystosował jeszcze oficjalnej propozycji dot. możliwości skorzystania z niemieckich Eurofighterów do patrolowania nieba nad Polską. Sprawa została jedynie zasygnalizowana na roboczo polskiemu Attaché Obrony w Berlinie. Rozmowy w tej sprawie będą prowadzić resorty obrony obu krajów"  - dowiedzieli się dziennikarze od Wydziału Prasowego Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. 

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Niemcy mają moralny dług wobec Ukrainy i Polski
Sonda
Czy wybuch w Przewodowie wywoła eskalację wojny, czy będzie pojedynczym incydentem?
Listen to "Jak się zachować podczas bombardowania? Polski żołnierz radzi, gdzie się ukryć! EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany