Eurofighter

i

Autor: Shutterstock Eurofighter

Tragedia w Przewodowie

Kolejne niemieckie samoloty będą strzegły polskiego nieba? Patrole Eurofighterów są możliwe

2022-11-17 9:21

Po tragedii w Przewodowie i eksplozji rakiety Niemcy zaoferowały Polsce pomoc w nadzorowaniu przestrzeni powietrznej w Przewodowie. Kiedy może do tego dojść? Według rzecznika Ministerstwa Obrony Niemiec, może to nastąpić w najbliższym czasie, jeżeli tylko Polska zdecyduje się przystać na tę propozycję.

Niemcy przekażą Polsce Eurofightery po tragedii w Przewodowie?

Po tragedii w Przewodowie cały świat zwrócił oczy na Polskę. We wsparcie zaangażowały się także Niemcy, które zapowiedziały możliwość patroli Eurofighterów.

Odrzutowce nie muszą być w tym celu przenoszone do Polski. Patrole mogą odbywać się z baz niemieckich sił powietrznych - stwierdził Christian Thiels, rzecznik resortu obrony Niemiec. Siły powietrzne robiły to już do lipca tego roku. Minister obrony Christine Lambrecht zadeklarowała, że chciałaby rozmawiać na ten temat ze swoim polskim odpowiednikiem. Przypomnijmy, że chodzi o wzmocnienie tzw. Air Policing, w której skład wchodzą samoloty Eurofighter należące do niemieckich sił powietrznych.

Eksplozja w Przewodowie. Co było przyczyną? Ekspert nie ma wątpliwości: "Opcje są tylko dwie

Według rzecznika, nie zdecydowano jeszcze, ile niemieckich Eurofighterów będzie zaangażowanych w projekt. Trzeba to przedyskutować ze stroną polską.

Agencja Reutera poinformowała z kolei, że rzecznik niemieckiego rządu stwierdził w środę, 16 listopada, iż ustanowienie strefy zakazu lotów nad ukraińskim terytorium groziłoby bezpośrednią konfrontacją między Rosją a NATO. - Razem ze wszystkimi naszymi sojusznikami jesteśmy zgodni, że chcemy uniknąć dalszej eskalacji tej wojny na Ukrainie - podkreślił rzecznik ministerstwa obrony Niemiec. 

Eurofighter Typhoon - stacjonują w Polsce od marca

Eurofighter Typhoon to dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy zbudowany przez konsorcjum trzech europejskich producentów lotniczych. Samoloty w wersji produkcyjnej są maszynami przeznaczonymi do pełnienia zadań bojowych i treningu pilotów. Od marca stacjonują w Polsce. 

Sonda
Czy to dobrze, że Polska kupuje samoloty F-35?
Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany