Minister Zdrowia Adam Niedzielski

i

Autor: FOTO TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Nowe rozporządzenie Adama Niedzielskiego. 21 dni kwarantanny w przypadku narażenia na małpią ospę

Minister zdrowia o sytuacji Odry

Niedzielski wypowiedział się o skażeniu Odry. "Nie ma żadnego przekroczenia"

2022-08-17 21:53

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nie ma jeszcze dokładnych informacji na temat tego, czy skażenie Odry mogło wpłynąć na ludzi. Jak jednak wynika z dotychczasowych badań, przytaczanych przez szefa resortu, nie stwierdzono przekroczeń dotyczących wody pitnej.

Adam Niedzielski przyznał, że brakuje informacji czy skażenie Odry wpłynie na zdrowie ludzi

Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News pytany, czy skażenie rzeki wpłynęło na zdrowie ludzi, odpowiedział, że Ministerstwo Zdrowia nie posiada takich informacji, jednak cały czas prowadzony jest bardzo szczegółowy monitoring.

- Codziennie badamy ok. 80-85, nawet jednego dnia 90, ujęć wody pitnej. Z każdego ujęcia pobieramy próbki, które badane są w laboratoriach sanepidu. Badamy to w kierunku obecności substancji chemicznych i związków chemicznych, których jest mniej więcej 34. Sumarycznie to oznacza, że dziennie wykonujemy ok. 4 tys. oznaczeń tych próbek, czy zawierają one właśnie te niebezpieczne substancje. Do tej pory, prowadząc ten monitoring już dobre kilka dni, nie mamy stwierdzonego praktycznie żadnego przekroczenia. Mówię o wodzie pitnej - powiedział minister.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy

Skażone ryby trafiły do sprzedaży? Adam Niedzielski o raporcie sanepidu i bezpieczeństwie kąpielisk

- Oprócz monitoringu ujęć wody pitnej, sanepid został zobowiązany do monitoringu na targowiskach pod kątem poszukiwania "podejrzanych" ryb, które byłyby w sprzedaży. Takich przypadków również nie stwierdzono [...] Mamy wspaniałą kadrę lekarską, więc ona będzie potrafiła się zaopiekować każdym przypadkiem - przekazał.

Minister zdrowia pytany o bezpieczeństwo ludzi w kwestii kąpielisk powiedział: "we wszystkich kąpieliskach, które ewentualnie są dopuszczane i otwierane woda jest badana przez sanepid i przypominam, że jest to standardowe działanie, które realizuje sanepid". 

Sonda
Czy zatrucie Odry to wina rządzących?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE