Nie żyje Wiesław Urbański

i

Autor: ipn.gov.pl Nie żyje Wiesław Urbański

Miał 66 lat

Nie żyje kolejna legenda Solidarności. "Jeden z najbardziej znanych". Potem był u Kaczyńskiego

2023-01-31 13:44

Bardzo smutna wiadomość napłynęła z Łodzi. Nie żyje kolejna legenda "Solidarności", działacz KOR, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski Wiesław Urbański. Po roku 1989 opozycjonista z czasów PRL także zaangażował się w działalność polityczną. Był w pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego - Porozumienie Centrum. Wiesław Urbański miał 66 lat.

Nie żyje Wiesław Urbański. "Bohater naszej niepodległości"

Wiesław Urbański nie żyje. Legendarny działacz "Solidarności" w ostatnich latach był nieco zapomniany, ale pamięć o jego zasługach wciąż jest żywa. - Jeden z najbardziej znanych łódzkich działaczy studenckich czasów Solidarności Wiesław Urbański zmarł po południu w poniedziałek 30 stycznia 2023 roku - poinformował PAP znajomy Wiesława Urbańskiego Zbigniew Natkański. Inny kolega zmarłego Krzysztof Straus stwierdził, że "Wiesiek to był człowiek, który wszystkich znał i któremu się nie odmawiało" - Załatwiał wszystkim, tylko o sobie nie za bardzo pamiętał, bo był zbyt skromny i na pewno zbyt honorowy na łapanie pańskiej klamki - podkreślił. Z kolei publicysta Marek Budzisz napisał, że Wiesław Urbański to "bohater naszej niepodległości". - Dla mnie wzór, kolega i przyjaciel. Wprowadzał mnie do Ruchu Młodej Polski. Boże jak ciężko. Proszę o modlitwę - dodał.

Kim był Wiesław Urbański?

Wiesław Urbański urodził się 21 września 1957 r. w Pajęcznie. W latach 70. i 80. studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Był m.in. działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Ruchu Młodej Polski, kolportował niezależne, zakazane przez komunistów, pisma: "Opinia", "Bratniak", "Biuletyn Informacyjny" KSS KOR. W latach 80. był internowany. Po koniec tej dekady wyjechał do Chicago, gdzie pracował jak dziennikarz. Już po zmianie ustroju Wiesław Urbański zapisał się do Porozumienia Centrum, czyli pierwszej partii Jarosława KaczyńskiegoOstatnio pracował w Widzewskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego w Łodzi. W Encyklopedii Solidarności opozycyjny kolega zmarłego Wiesław Maciejewski przypominał m.in., że Urbański zasiadał również w Wojewódzkiej Radzie Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Łodzi.

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z pogrzebu Mirosława Harmaszewskiego

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany